Bóle szyi, dolnej i środkowej partii pleców to jedne z najczęstszych dolegliwości przewlekłych u dorosłych. Więcej osób zmaga się jedynie z nadciśnieniem. Studenci piotrkowskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego (a raczej w przyszłości Akademii Piotrkowskiej) będą uczyć się jak leczyć zwyrodnienia kostno-stawowe. Poznają metody leczenia chorób kręgosłupa, dowiedzą się co to takiego „smartfonowa szyja”.
Władze tutejszej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego podpisały porozumienie dzięki któremu piotrkowska uczelnia rozpocznie współpracę z kliniką fizjoterapii, ortopedii i rehabilitacji FiortClinic. – Porozumienie które podpisaliśmy, ma na celu tworzenie nowych kierunków medycznych, realizację przedsięwzięć badawczych, wspólnych konferencji i seminariów, warsztatów tematycznych oraz innych projektów o charakterze naukowym, tak by studenci uczelni mogli korzystać z całego parku maszynowego który posiadamy w naszej placówce – mówi w rozmowie z nami dr n. med. Julia Pingot. – Niestety nasze społeczeństwo coraz bardziej się starzeje. Coraz więcej osób cierpi na różnego rodzaju zmiany zwyrodnieniowe kości i stawów. Możemy to nazwać chorobą cywilizacyjną, dlatego potrzebujemy coraz więcej terapeutów, opiekunów medycznych, wysoko wykwalifikowanych rehabilitantów, którzy będą pomagać w powrocie do szybkiej sprawności i rekonwalescencji po zabiegach operacyjnych. Chodzi nam o to by jak najlepiej wyszkolić przyszłą kadrę medyczną – dodała J.Pingot.
Nie tylko osoby starsze cierpią na zwyrodnienia, niestety młodsi pacjenci także. – Najczęściej cierpią na tak zwaną „smartfonową szyję”. Czasem mówię żartobliwie, że podczas ewolucji człowiek zszedł z drzewa i się wyprostował, teraz coraz częściej zaczynamy się garbić, na przykład podczas przeglądania różnych rzeczy w telefonie czy tablecie – mówi szefowa FiortClinic.
Warto dodać, że przewlekłe bóle kręgosłupa są jednymi z najbardziej powszechnych i niezwykle dokuczliwych chorób cywilizacyjnych. Wynikają one z braku aktywności fizycznej, nadmiernych obciążeń, jakimi codziennie poddajemy kręgosłup i stawy, a także z wszechobecnego stresu.
Zlekceważenie bólu, objawów dysfunkcji może doprowadzić do zwyrodnień leczonych jedynie operacyjnie.
Kiedyś mówiono, że siedząca praca biurowa należy do lekkich. Obecnie pogląd ten diametralnie się zmienia. Nie jest to dla organizmu naturalny tryb. Potrzebujemy ruchu i świeżego powietrza.
Zacznij od:
- utrzymywania prawidłowej masy ciała,
- przyjmowania właściwej postawy i prawidłowego chodu,
- zachowania prawidłowej techniki podnoszenia ciężarów,
- zapewnienia odpowiedniego materaca do spania,
- ograniczania siedzącego trybu życia,
- unikania długotrwałego stania lub klęczenia.
Pamiętaj:
- Na stan naszych stawów i kości korzystnie wpływa przebywanie na słońcu i świeżym powietrzu, dzięki czemu dostarczamy organizmowi witaminę D, która umożliwia przyswajania wapnia będącego budulcem kości.
- Ważną funkcję pełni dieta zawierająca wapń, fosfor i witaminę D.
- Nie powinniśmy też nadużywać alkoholu i kawy, palić papierosów i stosować drastycznych diet.
- Zadbaj o regularną aktywność fizyczną. Codzienny ruch, spacery, pływanie uprawianie pieszej turystyki, gra w tenisa, regularna gimnastyka oraz wchodzenie i schodzenie po schodach pozwalają kręgosłupowi zachować dobrą kondycję.
Moje Fizjo Plus
Jeśli Cię boli: kręgosłup, bark, biodro – pobierz Moje Fizjo+otwiera się w nowej karcie
Moje Fizjo+ to aplikacja NFZ dedykowana osobom borykającym się z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, barku i biodra. Prezentuje ćwiczenia poprawiające elastyczność i siłę mięśni, co w połączeniu z automasażem, może złagodzić ból lub go wyeliminować. Dzięki aplikacji można ułożyć plan ćwiczeń i wykonywać je w domu.
Polecamy