Oddala się porozumienie pomiędzy pracownikami MOPR a władzami Piotrkowa w sprawie podwyżek pensji. We wtorek w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Piotrkowie Trybunalskim odbyły się długo wyczekiwane rokowania, których celem było rozwiązanie sporu zbiorowego między pracownikami a pracodawcą. Sporne kwestie dotyczyły wzrostu wynagrodzeń, zaplanowania w budżecie jednostki środków na wzrost wynagrodzeń w kolejnych latach z uwagi na zmiany PKB, inflację oraz podwyższenia ekwiwalentu za odzież dla terenowych pracowników socjalnych.
W rokowaniach wzięli również udział przedstawiciele Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej. O ich reprezentację na tym etapie wystąpił Zarząd Ogólnokrajowego Pracowniczego Związku Zawodowego Służb Państwowych i Społeczno – Zawodowych przy MOPR w Piotrkowie Trybunalskim. Po stronie pracodawcy obecna była jedyniedyrektor placówki Zofia Antoszczyk. – Jesteśmy zdziwieni, że w rozmowach nie wzięli udziału przedstawiciele władz Miasta. Dyrektor Ośrodka nie przedstawiła żadnej konkretnej propozycji. Nie pochyliła się nad problemem, z jakim borykają się jej pracownicy. Uwzględniła natomiast argumentację władz Miasta, z której wynika, że w budżecie nie ma zabezpieczonych środków na podwyżki. Urząd Miasta nie czyni jednak starań by je znaleźć, a tym samym wyjść naprzeciw oczekiwaniom pracowników Ośrodka, zrzucając odpowiedzialność na Dyrektora – mówią związkowcy z MOPR. – Nasuwa się pytanie: gdzie przedstawiciele władz miasta i rady miasta, bez decyzji, których dyrektor Ośrodka nic nie może zrobić ? Na tym etapie sporu zbiorowego to niezmiernie ważne, gdyż Miasto jest dysponentem środków finansowych dla podległych jednostek. W wyniku przeprowadzonej dyskusji strony nie zawarły porozumienia i został sporządzony protokół rozbieżności. Kolejnym etapem będą mediacje przeprowadzone przez mediatora, o wyznaczenie którego do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wystąpi organizacja związkowa. – dodali pracownicy MOPR.
– Zarząd Związków niezwykle rzetelnie przygotował się do powyższych rozmów, pozyskał niezbędne informacje o wysokości środków przeznaczonych na realizację zadań Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie dających od wielu lat stabilną sytuację finansową jednostki oraz dosyć duże oszczędności, które Dyrektor mógłby przeznaczyć na wynagrodzenia pracowników. Niestety po udostępnieniu każdorazowo informacji o oszczędnościach, środki te niezwłocznie były zwracane do budżetu miasta. Ponadto uzyskaliśmy informację publiczną o wysokości wynagrodzeń pracowników Urzędu Miasta, które w znaczący sposób odbiegają od naszych w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. Ważne jest zapewnienie spójnego systemu płacowego między jednostkami podległymi Urzędowi Miasta, dążenie do zrównania stawek wynagrodzeń dla pracowników Ośrodka względem urzędników. Jesteśmy przekonani, że kwestia podwyżek jest dobrą wolą pracodawcy oraz władz Miasta. Walczymy w słusznej dla nas sprawie. Przykre jest to, ze nie znajdujemy zrozumienia dla naszych postulatów – piszą w oświadczeniu pracownicy MOPR skupieni wokół związków zawodowych.
Polecamy