Piotrków TrybunalskiWażne wiadomości

#MaskujSię

#MaskujSię tym hasłem Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o noszeniu maseczek. Hasło MaskujSię wymyślił znany rysownik Henryk Sawka. W internetowej sondzie otrzymało najwięcej głosów. Nosząc maseczkę, która zakrywa nos i usta, przyłbicę chronimy siebie i innych przez zakażeniem koronawirusem. Wspierają nas lekarze, którzy na co dzień opiekują się chorymi.

Prof.Krzysztof Zeman kierownik Kliniki Pediatrii, Immunologii i Nefrologii ICZMP: Nośmy maski. Maski nas chronią. To jest nasza duża szansa, żeby nie zakazić się koronawirusem.

Dr Marek Maciejewski, Klinika Kardiologii i Wad Wrodzonych Dorosłych: W ograniczaniu transmisji koronawirusa, czyli przenoszenia się z osoby chorej na zdrową, wydaje się, że najskuteczniejszą formą, poza unikaniem tłumów, niegromadzeniem się, jest zabezpieczanie siebie, wszystkich tak naprawdę, poprzez noszenie maseczek, które znacznie ograniczają ryzyko zakażenia innej osoby. Noszenie maseczki ma sens, gdy będziemy to robić rzeczywiście. Maseczka musi być prawidłowo założona i często zmieniana. Ma szczelnie zakrywać nasz nosa i ust, ma przylegać do twarzy.

Obowiązek dotyczy: noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa w sytuacji, gdy nie można zachować 1,5-metrowej odległości od innych.

Na czym polega? Usta i nos musisz zasłonić w przestrzeni otwartej, gdy nie masz możliwości zachowania 1,5 metrów odległości od innych, a także w przestrzeni zamkniętej – np. w sklepach, w komunikacji zbiorowej.

Maseczkę trzeba wciąż obowiązkowo nosić m.in.:

  • w autobusie, tramwaju i pociągu,
  • w samochodzie osobowym, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień,
  • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
  • w kinie i teatrze,
  • u lekarza, w przychodni, w: szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
  • w kościele i szkole, na uczelni
  • w urzędzie (jeśli idziesz załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej.

Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?

  • w restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole i jesz lub pijesz,
  • w pracy – jeśli nie masz styczności z osobami z zewnątrz (np. podczas obsługi klientów i interesantów),
  • podczas przebywania w lesie,
  • podczas spożywania posiłków lub napojów po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu (wagon WARS).

Ważne ! Zasadniczo  zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe. Z obowiązku tego zwolnione są jedynie osoby, które mają problemy z oddychaniem lub nie mogą zasłaniać ust i nosa z innych powodów zdrowotnych. Jeśli taka osoba pojawi się np. w sklepie, to powinna powiadomić obsługę sklepu, że nie może mieć zasłoniętych ust i nosa, aby nie narazić się na interwencję obsługi lub właściciela placówki handlowej, i po przekazaniu takiej informacji może zrobić zakupy.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!