Jak się dowiedzieliśmy, jeden z lekarzy dyżurujących w nocy z piątku na sobotę (10/11.01) w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym szpitala im Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim, przyjmował pacjentów będąc pod wpływem alkoholu. Nasze informacje potwierdza rzecznik prasowy szpitala oraz piotrkowska policja.
Zdarzenie zostało zgłoszone przez zaniepokojonych pracowników SOR-u. Policja, która przybyła na miejsce, potwierdziła, że lekarz znajdował się w stanie nietrzeźwości. – W nocy 11 stycznia 2025 roku, około godziny 1:00 dyżurny Komendy Miejskiej Policji został powiadomiony, że lekarz pełniący dyżur na SOR, może znajdować się pod wpływem alkoholu. Przybyli na miejsce policjanci, przebadali alkomatem 56-letniego mężczyznę. Badanie wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Został on zatrzymany. Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają dokładne okoliczności zdarzenia. Sprawdzamy, czy lekarz mógł narazić przyjmowanych przez siebie pacjentów, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia – mówi w rozmowie z nami sierżant Edyta Daroch z KMP w Piotrkowie.
Szpital zapewnił, że podejmie wszelkie kroki, aby wyjaśnić okoliczności zdarzenia. – Mogę potwierdzić, że minionej nocy doszło do tej sytuacji. Na miejsce została wezwana policja, która potwierdziła podejrzenia personelu medycznego. Lekarz został odsunięty od pracy, a jego miejsce zajął inny lekarz. Tym samym pacjenci byli pod ciągłą opieką. Na miejsce wezwani zostali także: ordynator oddziału oraz zastępca dyrektora szpitala. To zdarzenie oczywiście nie powinno mieć miejsca, będzie dalej wyjaśnione w poniedziałek – poinformował Bartłomiej Kaźmierczak, rzecznik prasowy piotrkowskiego szpitala.
Sprawa zapewne zostanie zgłoszona do prokuratury, która najprawdopodobniej będzie wszczynać śledztwo w sprawie narażenia życia lub zdrowia pacjentów. Najczęściej w takich przypadkach chodzi o Art.160 Kodeksu Karnego (Narażenie człowieka na niebezpieczeństwo), który w § 2 mówi, że jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega on karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
To nie pierwszy raz, kiedy informujemy o przypadkach przyjmowania pacjentów po pijanemu w taj placówce medycznej. Niemal rok temu, podobna sytuacja miała miejsce w Nocnej Pomocy Lekarskiej.
A także w 2021 roku na oddziale ortopedycznym.
Polecamy