Gmina Grabica, to jeden z regionów w powiecie piotrkowskim, który szybko i dynamicznie się rozwija. Inwestycje drogowe, kulturalne czy sportowe, to tylko niektóre, jakie powstały w minionych latach. Na ten temat rozmawiamy z Krzysztofem Kulińskim, wójtem gminy Grabica.
Piotrkowski24.pl: Podczas Gali 20-lecia powiatu, otrzymał Pan nagrodę Złotego Kłosa, pewnie się Pan ucieszył?
To było bardzo miłe. Bardzo się ucieszyłem, ale to nagroda nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich pracowników urzędu.
Złoty Kłos trafił do Pana za coś konkretnego, czy to raczej coś w rodzaju podsumowania kadencji?
Otrzymałem Złoty Kłos, jako dowód doskonałej współpracy pomiędzy naszą gminą a starostwem. To 4 lata bardzo ciężkiej pracy, wielu inwestycji, wielu środków zewnętrznych pozyskanych przez nasza gminę, wielu kilometrów wybudowanych dróg, mnóstwa działań związanych z ochroną zdrowia, ale i nie tylko. To także rozpoczęta budowa Gminnego Centrum Kultury, fundusz sołecki, współpraca zarówno z powiatem piotrkowskim, jak i gminą Wola Krzysztoporska w sprawie budowy mostu w miejscowości Żądło na rzece Grabi.
A z której decyzji jest Pan najbardziej zadowolony?
Myślę że Fundusz Sołecki daje sporo satysfakcji. To coś w rodzaju budżetu obywatelskiego, jaki wprowadzono w wielu miastach. Łączy on pomysły z sołectwa z pracą samorządu w gminie. Rokrocznie zwiększamy środki na fundusz i z roku na rok pomysły są coraz ciekawsze. Każda idea jest szczegółowo dyskutowana, tak by pieniądze były wydawane mądrze. I jeszcze jedna korzyść – fundusz pozwala inwestować gminie na całym swoim terenie.
Jakie są cele na najbliższe lata?
Moje hasło wyborcze brzmi „Jest jeszcze wiele do zrobienia”. Myślę, że kilka rzeczy możemy jeszcze poprawić. Przede wszystkim rozbudowa kanalizacji, dokończenie budowy Gminnego Centrum Kultury, a przez to zwiększenie oferty kulturalnej dla mieszkańców. Budowa i modernizacja dróg, poprawa jakości służby zdrowia. W tej kwestii musimy działać wspólnie z powiatem, by sprawić żeby służba zdrowia była bardziej dostępna dla mieszkańców gminy.
Skoro wspomniał Pan o Gminnym Centrum Kultury, to jedna w ważniejszych inwestycji. Budowa potrwa dwa lata, na jakim teraz jest etapie?
Prace cały czas posuwają się do przodu. Termin otwarcia we wrześniu przyszłego roku nie jest zagrożony. Mamy unijne dofinansowanie do wyposażenia obiektu. Milion złotych, który zamierzamy wydać na ten cel, powinien wystarczyć. Będzie to w pełni wyposażony dom kultury. Profesjonalna scena i widownia, a do tego wiele tematycznych pracowni.
Dziękuję za rozmowę.
Dziękuję.
Polecamy