W piotrkowskim starostwie odbyły się konsultacje społeczne w sprawie reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego. Na spotkanie przybyli parlamentarzyści i samorządowcy z regionu. Powiat Piotrkowski reprezentował sekretarz Ireneusz Czerwiński.
Zastąpienie dotychczasowego studium uwarunkowań planem ogólnym gminy, uproszczenie procedur planistycznych, doprecyzowanie zasad wydawania decyzji o warunkach zabudowy, wprowadzenie Rejestru Urbanistycznego – to główne założenia nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, przygotowanej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. W piotrkowskim starostwie powiatowym odbyło się spotkanie w tej sprawie. Z samorządowcami regionu rozmawiał Piotr Uściński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, który opowiedział o głównych założeniach nowelizacji ustawy.
– To skrócenie procedur, tak żeby te procedury były prostsze i szybsze w realizacji, żeby miejscowe plany mogły powstać w kilka miesięcy, a nie tak jak teraz czasami latami. Zakładamy, że odstąpimy od konieczności przygotowania studium dla terenu gminy. Studium, który jest dokumentem bardzo obszernym, kosztownym, długotrwałym w przygotowaniu i nie jest prawem miejscowym, jest tylko dokumenty wewnętrznym urzędu. – mówił przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Dotychczasowe studiom zastąpi „plan ogólny gminy”. Będzie to dokument znacznie prostszy, ale taki który będzie obowiązywał wszystkich mieszkańców – dodaje wiceminister.
– Tam gdzie chcemy uzupełniać zabudowę, będzie można dużo łatwiej budować, a tam gdzie chcemy chronić, gdzie samorządy i społeczeństwo lokalne będzie chciało ochronić tereny przed zabudową – z różnych względów – przyrodniczych, środowiskowych, krajobrazowych, tam gdzie nie można budować, po prostu już te budynki nie będą powstawały. Pomożemy samorządowcom, chronić przestrzeń przed chaosem, przed niekontrolowaną zabudową. – powiedział Piotr Uściński.
Kto skorzysta na reformie? Gminy, bo będą mogły lepiej zaplanować swoją przestrzeń oraz reorganizować sposób pracy, co pozwoli zmniejszyć koszty. Mieszkańcy, bo zyskają ochronę cennych terenów, lepszy dostęp do usług publicznych, wiarygodne źródło informacji, a także rozszerzoną partycypację społeczną, i wreszcie inwestorzy, bo będą mogli efektywnie współpracować z gminami wykorzystując nowe narzędzia planistyczne oraz pozyskać dane potrzebne do sprawnego planowania inwestycji.
W wydarzeniu uczestniczyli także m.in. posłowie: Grzegorz Lorek i Grzegorz Wojciechowski. Byli także samorządowcy z naszego powiatu, ale także z Bełchatowa, Kluk, Lubochni, Przedborza, Rawy Mazowieckiej i Poświętnego.
Polecamy