Wzorem lat ubiegłych stowarzyszenie Wspólnie dla Gminy Moszczenica zaprasza do udziału w konkursie wiedzy historycznej na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości. Patronat nad konkursem objęli Starosta Powiatu Piotrkowskiego Piotr Wojtysiak oraz Marceli Piekarek Wójt Gminy Moszczenica.
Aby wziąć udział w konkursie uczestnik musi do 18 listopada przesłać e-mail z poprawną odpowiedzią na trzy pytania konkursowe na adres: konkurs@wdg.moszczenica.eu, w treści wiadomości albo jako załącznik w formacie MS Word lub pdf. Laureaci konkursu zostaną wyłonieni w drodze losowania.
Pytanie 1.„Uczeń drugiej klasy gimnazjum we Lwowie. W listopadzie 1918 r. wstąpił do 8. kompanii 1. pułku strzelców lwowskich, brał udział w obronie Lwowa. Ciężko ranny podczas walk o Persenkówkę zmarł w szpitalu 14 stycznia 1919 r. w wieku 13 lat. Pośmiertnie uhonorowany: Krzyżem Obrony Lwowa, Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Srebrnym Orderu Virituti Militari. Najmłodszy w historii kawaler Orderu Virtuti Militari”. O kim mowa? Podaj imię i nazwisko opisanej postaci.
Pytanie 2.„30 października 1918 r. o godzinie 18.00 Rada Miejska na wniosek burmistrza Tadeusza Tertila postanowiła o podporządkowaniu się miasta rządowi, który miała utworzyć w Warszawie Rada Regencyjna. W nocy z 30 na 31 października żołnierze 20. Pułku Piechoty, peowiacy oraz harcerze z Pogotowia Narodowego rozbroili żołnierzy austriackich, opanowali dworzec kolejowy, budynek Banku Austro-Węgierskiego, pocztę oraz urzędy. Do godziny 7.30 pierwsze polskie miasto było już wolne od sił zbrojnych zaborcy!” O jakim mieście mowa? Podaj nazwę miasta.
Pytanie 3. 15 listopada – papież skierował na ręce kardynała Aleksandra Kakowskiego przesłanie do narodu polskiego w chwili odzyskania niepodległości: „Historia zapisała złotymi zgłoskami zasługi Polski względem religii chrześcijańskiej i europejskiej cywilizacji, atoli – niestety – musiała także zapisać, jak Europa za to niegodziwie jej odpłaciła. Przemocą bowiem odebrawszy Polsce jej osobowość polityczną, usiłowała nadto w niektórych częściach wydrzeć jej katolicką wiarę i narodowość. Aliści z podziwu godnym oporem umieli Polacy utrzymać jedno i drugie. Obecnie zaś, przetrwawszy prześladowania dłuższe niż wiek cały, Polska zawsze wierna (Polonia semper fidelis) okazuje większą żywotność niż kiedykolwiek […].Niech będą nieskończone dzięki Panu, że wzeszła już nareszcie jutrzenka zmartwychwstania Polski! My najgorętsze składamy życzenia, aby Polska – odzyskawszy swoją pełną niezawisłość – mogła jak najrychlej w zespole państw zająć przynależne jej miejsce i dalej rozwijać swoją historię narodu cywilizowanego i chrześcijańskiego”. Jak nazywał się papież – autor powyższego tekstu?
Nagrodami są trzy dyski zewnętrzne Samsung Portable SSD 500 GB
Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się poniżej.
Regulamin konkursu z okazji Narodowego Święta Niepodległości 2021
Polecamy