Zakończyły się obrady LIV Sesji Rady Powiatu w Piotrkowie Trybunalskim. Radni poruszali między innymi kwestię połączenia szpitala powiatowego z wojewódzkim. To jednak nie jedyny tematy jakimi zajmowali się rajcy powiatowi.
Starosta Piotr Wojtysiak podczas sprawozdania z prac Zarządu Powiatu między sesjami nawiązał do zmian, jakie ze względu na dynamiczną sytuację gospodarczą, musiały zostać wprowadzone w budżecie powiatu. Modyfikacji ulegają bowiem zarówno koszty bieżącego funkcjonowania, te administracyjne (według kwot wynikających z ostatniego przetargu na dostawę energii elektrycznej wynika, że podwyżka cen prądu od 2023 r. ma wynieść około 1000%), jak i inwestycyjne. Mówiąc o tych ostatnich, starosta podsumował najnowsze inwestycje zakończone, ale i też prowadzone obecnie przez samorząd powiatowy. Poinformował, że z końcem października zakończy się budowa Powiatowego Centrum Przesiadkowego Piotrków Trybunalski – tym samym teren dworca zostanie oddany do użytku podróżnym oraz przewoźnikom.
Kolejna bieżąca powiatowa inwestycja związana z remontem budynku przy ul. Dąbrowskiego 12, powinna zakończyć się pod koniec pierwszej połowy października. Starosta dodał także, że od tego momentu interesanci m.in. Wydziału Komunikacji będą mogli być więc obsługiwani w nowej lokalizacji, a nie jak do tej pory w budynku Starostwa w al. 3 Maja 33.
Ponadto, radni przyjęli stanowisko w zakresie propozycji Zarządu Województwa Łódzkiego dotyczącej Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim (PCMD). Określono w nim, że Samorząd Powiatu Piotrkowskiego jest gotów na przekazanie świadczeń szpitalnych na rzecz Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie, od 1 stycznia 2023 r., kontynuacji dalszych ustaleń w tej kwestii, aby zapewnić ciągłość usług medycznych dla mieszkańców powiatu, miasta Piotrkowa i powiatów ościennych, poprzez użyczenie pomieszczeń i niezbędnego sprzętu, a także przedstawienia przez dyrekcję PCMD programu naprawczego, uwzględniającego ograniczenie działalności szpitalnej i wypowiedzenie z końcem września 2022 r. kontraktu z NFZ na te świadczenia.
Podczas dzisiejszego posiedzenia podjęto także uchwały m.in. w sprawach udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Moszczenica oraz określenia zadań i podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej na 2022 r.
Polecamy