Pływanie to ważna umiejętność, która zapewni młodym bezpieczeństwo, ale również dużo radości i zdrowej aktywności fizycznej. To świetny sposób na wzmocnienie mięśni i poprawę kondycji. Pozytywnie również wpływa na prawidłową postawę, którą trudno utrzymać w erze komputerów i zajęć zdalnych. Chcesz nauczyć swoje dziecko pływać i nie wiesz, od czego zacząć?
W jakim wieku i w jaki sposób uczą się najmłodsi?
Najlepszym i najbardziej rozsądnym wyjściem jest zapisanie naszych maluchów na lekcje z instruktorem. Teoretycznie, możemy zacząć uczyć je podstaw w każdym wieku. Jednakże dzieci przed czwartym rokiem życia będą podchodziły do ćwiczeń w zupełnie inny sposób. Możemy z początku próbować oswoić je z wodą, a na prawdziwe zajęcia do szkółki pływackiej zapisać trochę później. Rozejrzyjmy się za ofertami lokalnych basenów. Jest wiele specjalistów zajmujących się grupami przedszkolnymi i wczesnoszkolnymi. To niezwykle istotne, żeby na początku wysłać swoje pociechy do grupy podstawowej. Trenerzy zupełnie inaczej podchodzą do dzieci. Dużo więcej jest zabawy niż ćwiczeń. Dzieciaki nabierają umiejętności pływania prawie „przy okazji”. Zajęcia bywają również krótsze. Ostatnie dziesięć minut zazwyczaj poświęca się całkowicie na wodne gry.
Dodatkowy sprzęt
Do nauki pływania nie potrzebujemy żadnych specjalnych akcesoriów. Na basenie wystarczy strój, czepek i okularki, które ochronią młode oczy przed chlorem. Dodatkowe akcesoria takie, jak rękawki i kółka do nauki pływania udostępni nam wybrana szkółka pływacka. Z pomocą rękawków i desek wspomagających utrzymanie równowagi nasze dzieci szybciej nabiorą pewności w wodzie. Musimy jednak pamiętać, żeby rozwijać ich umiejętności samodzielnego utrzymania się na wodzie i nurkowania. Kiedy najmłodsi oswoją się z powierzchnią, odejdźmy od dodatkowych elementów wypornościowych. Nauka pływania to nie tylko unoszenie się na wodzie. Nurkowanie jest równie ważną umiejętnością, którą możemy wypracować w naszych dzieciach. Wystarczy płytka część basenu i tonące zabawki. Młodzi nauczą się dłużej wstrzymywać oddech. Pływanie pod powierzchnią to również świetny sposób na naukę orientacji w terenie, a szukanie zabawki zachęci dzieci do otwierania oczu.
Podstawowe umiejętności
Każdy instruktor inaczej będzie podchodził do prowadzenia lekcji. Jest jednak parę ważnych umiejętności, które nasze dziecko musi wynieść z paru pierwszych zajęć. Najważniejsze jest przyzwyczajenie się do kontaktu z wodą. Zalewanie twarzy i swobodne otwieranie oczu pod powierzchnią sprawi, że nasze dzieci nie będą bały się późniejszego zanurzania. Dobry instruktor powinien nauczyć najmłodszych również sztuki pływania na brzuchu. To umiejętność wymagająca od nich zarówno nurkowania, jak i skoordynowania ruchów rąk i nóg. Niektórym może przyjść to z łatwością, inne dzieci mogą uczyć się tego trochę dłużej. Pływanie na brzuchu i oswojenie się z zalewaniem twarzy to jednak kluczowe zdolności, które ułatwią dzieciakom dalszą naukę i zabawę. Nauka pływania potrafi być czasochłonna, dlatego warto wspierać naszych najmłodszych i podchodzić do nich z cierpliwością.
Polecamy