Czy piotrkowskie urzędy wprowadziły dodatkowe procedury na przykład mycia rąk? Czy firmy sprzątające piotrkowskie biura i firmy częściej niż zwykle dbają o ich czystość? Sprawdziliśmy dziś jedynie garstkę z kilkudziesięciu instytucji działających na terenie Piotrkowa. Tylko w dwóch przypadkach wprowadzono dodatkowe procedury zachowania higieny.
Jeden z urzędów to Starostwo Powiatowe. – Poleciłem częściej niż zwykle myć chociażby klamki w całym urzędzie. Taka procedura wdrożona jest we wszystkich trzech budynkach starostwa. Także tam gdzie przyjmowane są dokumenty, czyli na przykład w wydziale komunikacji, geodezji czy w kasach, kilka razy dziennie środkiem odkażającym przecierane są lady i stanowiska obsługi. Dodatkowo, wyposażyliśmy urząd w żel antybakteryjny. To tylko tyle, ale i aż tyle – mówi w rozmowie z nami starosta Piotr Wojtysiak. Ponadto w budynkach starostwa dystrybuowane są ulotki informacyjne dotyczące koronawirusa
Urząd Miasta koronawirusa się nie boi. – Nie ma dodatkowych dyżurów obsługi sprzątającej. Wszystko jest wykonywane zgodnie ze standardowymi procedurami. Panine sprzątające rozpoczynają swoją prace po zamknięciu urzędu i to na razie wystarczy – zapewnia Jarosław Bąkowicz z biura prasowego UM w Piotrkowie.
W Powiatowym Urzędzie Pracy, by zadbać o higienę pracowników, ale przede wszystkim petentów, wystawiono dodatkowe butelki mydła, ale… – Wystawiliśmy kilka takich butelek. Ku naszemu zdziwieniu szybko zmieniły właściciela. Szkoda, że zostały skradzione… – mówi w rozmowie z nami Dorota Cudzich, szefowa piotrkowskiego PUP. – Zamówiliśmy także żel antybakteryjny dla naszych pracowników. W tym tygodniu spodziewamy się dostawy – dodaje.
Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego:
Często myj ręce
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.
Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe
Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.
Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków
Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy
Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.
Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu
Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie
Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS i MZ. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.
Polecamy