GrabicaWydarzenia

Gmina Grabica na drodze ASF

Źródło: Urząd Gminy Grabica

Rolnicy z powiatu piotrkowskiego są coraz bardziej zaniepokojeni zbliżającym się wirusem afrykańskiego pomoru świń, który nie zwalniając tempa, zmierza ku granicy województwa łódzkiego. Tylko w drugim tygodniu grudnia potwierdzono ponad 40 przypadków zachorowań wśród dzików, z czego ponad połowę z nich odnotowano w województwie lubelskim, ale i kilka nowych w Warszawie i okolicy. To tylko kwestia czasu, kiedy ASF dotrze do centrum kraju.

Dlatego też, w tej jakże ważnej sprawie, Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Trybunalskim, współdziałając z Powiatowym Lekarzem Weterynarii oraz Wójtem Gminy Grabica Krzysztofem Kulińskim, zorganizowało w piątek 15 grudnia br. w Grabicy nadzwyczajne zebranie skierowane głównie do hodowców trzody chlewnej z powiatu piotrkowskiego i powiatów ościennych.

Kilka dni przed spotkaniem w Grabicy, Wójt Krzysztof Kuliński wraz z władzami samorządowymi i mieszkańcami (ponad 1100 podpisów) zaapelował do Premiera Mateusza Morawieckiego, o podjęcie skutecznych działań w kwestii rozprzestrzeniającego się wirusa ASF.

Głównym tematem spotkania w Grabicy było zagrożenie wystąpienia tej choroby trzody chlewnej oraz problem redukcji populacji dzików na terenach powiatu piotrkowskiego. W debacie udział wzięli przedstawiciele Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, gmin: Czarnocin, Wolbórz, Moszczenica, Drużbice, Solidarności Rolników Indywidualnych, Polskiego Związku Łowieckiego, służb weterynaryjnych, ARiMR-u, Izb Rolniczych, Policji oraz Straży Pożarnej.

Na początku dyskusji odczytano listę osób zaproszonych na spotkanie – przedstawicieli ministerstw: Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Środowiska, Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Obrony Narodowej, którzy niestety na nie nie przybyli.
Hodowcy trzody, którzy tak licznie przybyli do Grabicy, jak i sami organizatorzy, nie kryli rozczarowania z faktu, iż nie pojawił się żaden z przedstawicieli zaproszonych do rozmów resortów.

Wójt Krzysztof Kuliński, jako gospodarz spotkania, serdecznie przywitał zaproszonych gości i mieszkańców, po czym przybliżył zgromadzonym osobom, jak ogromnym zagrożeniem jest wirus ASF dla terenu jego Gminy. Zaznaczył również, że istotnym celem dyskusji jest wypracowanie skutecznych mechanizmów powstrzymania choroby zbliżającej się do Grabicy oraz ewentualnej pomocy dla rolników – producentów trzody chlewnej.

W dalszej części debaty głos zabrał wicestarosta Piotr Wojtysiak, który szczegółowo opisał aktualne dane dotyczące produkcji trzody chlewnej na terenie powiatu. Przedstawił również „Listę oczekiwań rolników i samorządowców ziemi piotrkowskiej dotyczącej choroby ASF”. Każdy postulat został szczegółowo omówiony, zaś zgromadzeni na spotkaniu mieszkańcy mogli odnieść się do każdego z jego punktów oraz wyrazić swoje spostrzeżenia.
Podczas spotkania na sali obecni byli hodowcy trzody chlewnej, którzy mieli okazję zadawać pytania zarówno Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii, jak i przedstawicielom innych jednostek odpowiedzialnych za walkę z rozprzestrzenianiem się ASF. Towarzysząca spotkaniu ożywiona dyskusja pokazała, jak ważny to problem dla mieszkańców powiatu, zważywszy na fakt, iż zagrożonych jest prawie 8 tysięcy stad, zaś skutki wybuchu epidemii wirusa na tym terenie mogą okazać się tragiczne. Natomiast, jak podkreślały osoby będące na spotkaniu, koszty społeczne są niewymierne, ponieważ dziesiątki tysięcy osób może stracić pracę, tysiące hodowców, firmy paszowe, czy transportowe dorobek całego swojego życia.

Można było odnieść wrażenie, że najwięcej pytań dotyczyło przebiegu i terminów odstrzału dzików, głównych nosicieli ASF, na terenie powiatu. W tłumie pojawiły się również takie głosy, że w obliczu „stanu wojny z ASF” zbliżających się do granic województwa łódzkiego, rząd do akcji powinien wprowadzić nawet wojsko. Dlatego na te trudne pytania starał się odpowiadać Bartłomiej Popowicz z Polskiego Związku Łowieckiego, który potwierdził informacje o odstrzale sanitarnym dzików, aczkolwiek nie potrafił wskazać konkretnych terminów wejścia w życie tych ustaleń.

Rolnicy, których na spotkanie przybyło z terenu powiatu około siedmiuset, najbardziej intrygowała kwestia bioasekuracji, a w szczególności grodzenia gospodarstw. Co jest niezwykle dla nich ważne, ponieważ znalezienie przypadku ASF w jednym ze stad i wprowadzenie strefy ochronnej, będzie skutkowało wybiciem wszystkich tuczników.
Na ten temat w sposób wyczerpujący odpowiadał Powiatowy Lekarz Weterynarii, który potwierdził, że jeśli hodowcy trzody chlewnej z terenu powiatu piotrkowskiego nie zabezpieczą swoich gospodarstw, lekarze weterynarii nie będą w przyszłości wypisywać świadectw.

Obecni w Grabicy przedstawiciele samorządu mają świadomość, że w walce z rozprzestrzenianiem choroby potrzeba natychmiastowych, efektywnych działań. Ponadto nadal brakuje planu skutecznego wyeliminowania głównego czynnika, który w ocenie hodowców trzody sprzyja rozprzestrzenianiu się ASF – dzików.

Liczny udział władz samorządowych podkreślił rangę tego spotkania i dał wyraz szacunku dla pracy rolników z terenu gminy Grabica i nie tylko. Póki co, restrykcyjne zasady bioasekuracji dotyczą jedynie obszarów zapowietrzonych i stref ochronnych, do których powiat piotrkowski nie należy, ale nie wykluczone, że w najbliższym czasie wirus może dotrzeć do wszystkich gospodarstw.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Res
Res
22 grudnia, 2017 21:57

A minister jurgiel śpi. Wstyd

Racjonalista
Racjonalista
23 grudnia, 2017 07:28

A co się będą rolnikami przejmować. Oni mają co jeść, a że ktoś może stracić wszystko to już nie ich biznes.

Polecamy

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!