Nawet ćwierć tysiąca osób dziennie przewija się przez Wydział Komunikacji piotrkowskiego starostwa. To w większości przypadków zapominalscy, którzy nawet przez kilkadziesiąt lat nie dopełnili formalności przy sprzedaży pojazdów. Dopiero bat w postaci kary finansowej spowodował to, że pofatygowali się do urzędu by złożyć stosowne dokumenty. Cierpią oni sami – bo stoją w ogromnych kolejkach, ale przy okazji zwykli klienci urzędu, którzy auto kupili niedawno, a kolejkę blokują im zapominalscy. Rekordzista nie znalazł czasu na przyjście do urzędu przez 33 lata!
Urzędnicy piotrkowskiego starostwa dwoją się i troją by obsłużyć jak najwięcej osób. – Planujemy wydłużyć pracę wydziału komunikacji do godziny 18 a także pracować w dwie kolejne soboty, tak by te ogromne kolejki jak najszybciej rozładować – zapewnia Ireneusz Czerwiński, sekretarz powiatu. – Trzeba jednak spojrzeć prawdzie w oczy, niestety około 75% naszych interesantów zapomniało o tym, że istnieje przepis który mówi wyraźnie, że po zakupie i po sprzedaży samochodu w ciągu 30 dni powinniśmy o tym fakcie poinformować właściwe starostwo. Ten przepis obowiązuje już od kilku lat, lecz przepisy nie mówiły jakie konsekwencje ponosi ten, kto ustawowego terminu nie dotrzyma. Dzisiejsze przepisy, czyli ustawa z lipca oraz rozporządzenie z grudnia ubiegłego roku, mówią, że kara za niedopełnienie formalności wynosi nawet 1000 złotych. To spowodowało tak duże kolejki. Zawsze na przełomie roku jest więcej klientów, ale nie aż tak dużo – mówi w rozmowie z nami Ireneusz Czerwiński.
Fakt jest taki, że system wydawania biletów kolejkowych działa od 7 rano, jednak kilkanaście minut po jego uruchomieniu, biletów na dany dzień już nie ma. – System wie ile średnio potrzeba czasu na daną czynność, zaprogramowane jest także to, że urzędnicy pracują do godziny 17, dlatego wydaje od 130 do 150 biletów. Pamiętajmy, że są trzy drogi umawiania się na wizytę w urzędzie. Znany już system biletów kolejkowych, ale i system umawiania wizyty przez telefon i internet. W tych dwóch ostatnich, czas na umówienie się w urzędzie przekracza dwa tygodnie. Aktualnie, w systemie internetowym do 23 stycznia nie ma wolnych terminów – przyznaje sekretarz powiatu.
Nie trzeba stać w kolejne
Zapominalscy nie muszą jednak stać w kolejce i blokować jej tym którzy przyszli ze swoja sprawą w terminie. – Wystarczy z Biuletynu Informacji Publicznej pobrać odpowiedni druk, (29 lub 30) wypełnić go i złożyć w jednym z trzech punktów przyjęć interesantów naszego urzędu, czyli przy ulicy Dąbrowskiego 7, Sienkiewicza 16 lub 3 Maja 33 – dodaje Ireneusz Czerwiński.
Komunikacja czynna dłużej i dodatkowo w soboty
By jak najszybciej rozładować kolejki, podjęto decyzję o wydłużeniu czasu pracy Wydziału Komunikacji. Najprawdopodobniej od poniedziałku 13 stycznia urzędnicy będą pracować dłużej, czyli do godziny 18:00. Ponadto, wydział czynny będzie w dwie kolejne soboty – 18 i 25 stycznia od godziny 7:30 do 15:30. Kasa pracować będzie do godziny 15:00.
Polecamy