W poniedziałek 11 marca rozpocznie się sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Posłowie zajmą się m.in. aktem o sztucznej inteligencji, planami dekarbonizacji budynków w UE oraz obchodami Międzynarodowego Dnia Kobiet.
Pierwszego dnia sesji odbędzie się debata plenarna na temat nowego prawa dotyczącego egzekwowania unijnych sankcji oraz wzmocnienia przepisów w zakresie wykrywania i konfiskaty mienia pochodzącego z działalności przestępczej. Posłowie do PE omówią także zmiany przepisów zapewniających konsumentom dostęp do rekompensat za szkody spowodowane przez wadliwe produkty. Oczekuje się, że posłowie przyjmą wstępne porozumienie osiągnięte z Radą w grudniu 2023, upraszczające procedury dla konsumentów w UE ubiegających się o odszkodowanie za szkody fizyczne lub psychiczne spowodowane przez wadliwe produkty. W poniedziałek odbędzie się również debata plenarna na temat planów zmniejszenia zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych w sektorze budynków. Przegląd dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków ma na celu znaczne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i zużycia energii w sektorze budowlanym UE do 2030 roku oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.
We wtorek Parlament Europejski uczci Międzynarodowy Dzień Kobiet. Przemówienie w sali plenarnej wygłoszą Ivana Andrés i Alba Redondo z hiszpańskiej reprezentacji kobiet w piłce nożnej, która zdobyła Mistrzostwo Świata w 2023 roku. Drugiego dnia sesji posłowie do PE omówią projekt Europejskiego Aktu o Wolności Mediów. Nowe prawo zobowiąże państwa członkowskie do ochrony niezależności mediów przed ingerencją rządową, polityczną, gospodarczą lub prywatną. Zakazuje wszelkich form ingerencji w decyzje redakcyjne i zapobiegnie zewnętrznym naciskom na dziennikarzy, aby zmusić ich do ujawnienia swoich źródeł lub poprzez używanie wobec nich oprogramowania szpiegującego. We wtorek odbędzie się także debata nad aktem o sztucznej inteligencji. Zgodnie z nowymi przepisami aplikacje AI, które stanowią wyraźne zagrożenie dla praw podstawowych – takie jak systemy kategoryzacji biometrycznej oparte na wrażliwych cechach, scoring społeczny lub AI wykorzystywane do manipulowania ludzkim zachowaniem – zostaną zakazane w Europie. Posłowie zagłosują także nad porozumieniem z Radą o ograniczeniu emisji przemysłowych. Nowe przepisy mają na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby przez instalacje przemysłowe i duże gospodarstwa hodowlane.
W środę odbędzie się debata plenarna na temat potrzeby pilnego zaradzenia problemowi deportacji ukraińskich dzieci do Rosji. Trzeciego dnia sesji przemówienie w Parlamencie Europejskim, w ramach cyklu „Oto Europa”, wygłosi premier Finlandii Petteri Orpo. Posłowie do PE przyjmą także swoje propozycje dotyczące zapobiegania i ograniczania marnotrawstwa żywności i tekstyliów w całej UE. Parlament ma również poprzeć surowsze przepisy dotyczące bezpieczeństwa zabawek. Projekt przepisów ma na celu zmniejszenie liczby niebezpiecznych zabawek sprzedawanych na jednolitym rynku UE i lepszą ochronę dzieci przed zagrożeniami związanymi z takimi zabawkami. W środę odbędzie się głosowanie nad ostatecznym kształtem nowych przepisów UE, które mają zmniejszyć emisje z samochodów osobowych, dostawczych, autobusów, ciężarówek i przyczep. Rozporządzenie regulujące homologację typu i nadzór rynku pojazdów silnikowych (Euro 7) ma na celu wsparcie przejścia UE na czystą mobilność oraz poprawę jakości powietrza.
Ostatniego dnia sesji odbędą się debaty plenarne na temat unijnych przepisów o dobrostanie zwierząt oraz na temat zdrowego stylu życia i aktywnego starzenia się w UE.
Polecamy