Etyczne postępowanie w miejscu pracy pozwala uniknąć naruszeń czy zaniedbań, które wpływają na samych pracowników oraz na obraz firmy. Jak postępować w moralnie wątpliwych sytuacjach? Gdzie szukać pomocy?
Dlaczego etyka w miejscu pracy jest tak ważna?
Etyka znajduje zastosowanie nie tylko w życiu społecznym, ale również zawodowym. Niektóre zawody mają nawet własne kodeksy etyki, zgodnie z którymi należy postępować. W firmach coraz częściej wdrażane są regulaminy postępowania etycznego, funkcjonują również specjalne działy, które zajmują się rozpoznawaniem problemów i reagowaniem na nie. To wszystko pokazuje, jak ważna jest etyka w miejscu pracy. Dzięki niej:
- unikamy nadużyć,
- unikamy zachowań rasistowskich, mobbingu czy dyskryminacji,
- możemy postępować zgodnie z własnym sumieniem,
- budujemy dobry obraz firmy,
- budujemy relacje ze współpracownikami oraz klientami.
Etyka zawodowa porządkuje również możliwości, jakie mamy, gdy pojawiają się moralne dylematy. Wskazuje wprost, jakie działania należy podjąć, aby poradzić sobie z problemem.
Jak postępować w sytuacjach moralnie wątpliwych?
Niemal każdy pracownik miał w swoim życiu zawodowym sytuację, która wymagałaby od niego niemoralnego postępowania. Jeśli tego rodzaju zdarzenia wynikają z inicjatywy klienta albo współpracownika, warto zgłosić problem przełożonemu. Zarządzający nie zawsze zdają sobie sprawę z jego istnienia, podczas gdy dysponują narzędziami, dzięki którym w krótkim czasie go zażegnają. Czasami jednak moralne dylematy pojawiają się wskutek działań podejmowanych przez szefa. W dużych firmach, w których funkcjonuje dział etyki, problem możemy zgłosić bezpośrednio tam. W mniejszych zakładach nie mamy niestety takiej możliwości. Jak więc sobie poradzić? Na początek warto porozmawiać z przełożonym i wytłumaczyć mu, dlatego dany sposób postępowania jest nieetyczny i jak wpływa na innych oraz na samą firmę. Pamiętajmy, że nie musimy wykonywać obowiązków, które mogłyby narażać nas na jakąkolwiek odpowiedzialność. Wręcz przeciwnie – w takiej sytuacji powinniśmy odmówić. Im więcej tego typu decyzji musimy podjąć, tym częściej pojawia się myśl o zmianie pracy. Oferty dotyczące Kalisza znaleźć można na stronie https://www.aplikuj.pl/praca/kalisz. Zmiana miejsca pracy w niektórych sytuacjach może okazać się konieczna, choć oczywiście nigdy nie jest to łatwa decyzja.
Niemoralność czy naruszenie prawa? Gdzie jest granica?
Etyka ma wiele wspólnego z przestrzeganiem przepisów prawa, dlatego nieetyczne zachowania często wiążą się z łamaniem powszechnie obowiązujących reguł. Granica pomiędzy niemoralnością a wykroczeniem czy nawet przestępstwem jest naprawdę bardzo cienka. Stąd też tym bardziej nie należy powielać nieetycznych zachowań, które mogą narażać nas na odpowiedzialność. Pamiętajmy, że jako pracownicy mamy obowiązek zareagować, gdy widzimy, że dochodzi do łamania prawa. Jeśli jesteśmy świadkami mobbingu, kradzieży pieniędzy z kasy sklepowej albo dyskryminowania młodszych pracowników, powinniśmy zgłosić problem odpowiednim osobom. Najgorsza jest bierność, która w rzeczywistości oznacza akceptację. Przedstawiciele zawodów, w których obowiązują konkretne kodeksy etyki, bezwzględnie muszą ich przestrzegać. Podobnie jak pracownicy zatrudnieni w firmach, w których wdrożono regulaminy postępowania etycznego.
Polecamy