Przedszkole Samorządowe w Gorzkowicach w ramach konkursu „Nasze Ekologiczne Pracownie”, otrzymało dotację z WFOŚiGW w Łodzi na dofinansowanie zadania: „Utworzenia punktu dydaktycznego przy Przedszkolu Samorządowym w Gorzkowicach”. Beneficjentem była gmina Gorzkowice, a koszt całkowity zadania wynosił blisko 60 tysięcy złotych.
– Celem projektu było utworzenie przestrzeni dedykowanej prowadzeniu zajęć z zakresu przyrody i ekologii. Poszerzenie wiedzy o roślinach, nabywanie wiedzy na temat życia zwierząt oraz obserwowanie przyrody, wpłyną pozytywnie na kształtowanie u dzieci postaw proekologicznych oraz opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt – mówi wójt Alojzy Włodarczyk.
Teren wokół przedszkola zostanie zagospodarowany tak, aby otoczenie stało się bardziej zielone, kolorowe i przyjazne dla dzieci i rodziców. – Projekt nasz ”Ekopracownia pod chmurką” będzie podzielony na kilka stref: ogród ziołowo-warzywny, zwierzęta, kwiaty, odpoczynek i dydaktyczna. W ramach realizacji projektu została wykonana altana oraz zakupiono stoły i ławki. Wiata pełni rolę klasy, gdzie bez względu na warunki atmosferyczne dzieci będą miały możliwość wyjścia z budynku i uczestniczenie w zajęciach przyrodniczych na świeżym powietrzu – dodaje wójt. – W roku 2024 będą podejmowane dalsze działania zmierzające do zrealizowania projektu. Zostaną zakupione i zamontowane: tablice dydaktyczne i informacyjne, domki dla owadów, budki i karmniki dla ptaków, ławki wokół klombu, donice drewniane, zbiornik na gromadzenie deszczówki, płotek ogrodowy. Następnie zostaną zakupione: sprzęt ogrodniczy, wózek ogrodowy transportowy, różnego rodzaju rośliny( drzewa, krzewy, byliny, trawy, nasiona warzyw i ziół), materiały niezbędne do przygotowania gruntu pod nasadzenia (zakup żwiru, torfu, ziemi, kory, agrowłókniny) oraz pomoce dydaktyczne służące do realizacji programu edukacyjnego(atlasy zwierząt i roślin, lupa, lornetka itp.). Ponadto będą prowadzone zajęcia terenowe, pogadanki przyrodnicze, spotkania m.in. z leśniczym, ogrodnikiem oraz warsztaty przyrodnicze – wymienia Alojzy Włodarczyk.
Realizacja tej inicjatywy pozwala dzieciom poznawać przyrodę, budować świadomość ekologiczną, kształtować aktywną postawę i kulturę ekologiczną. Projekt jest działaniem zespołowym, a jego założenia i zadania zostały tak zaplanowane, aby do jego realizacji włączyć dzieci, ich rodziny i lokalną społeczność oraz zachęcić ich do pracy na rzecz ochrony środowiska.
Polecamy