„Edukacja, partnerstwo, rynek pracy 2023” to konferencja, która odbywała się dziś w piotrkowskim oddziale Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego.
Wydarzenie obejmowało dwie części: konferencję z udziałem przedstawicieli szkół i instytucji oświatowych z regionu oraz warsztaty skierowane do uczniów i nauczycieli szkół branżowych, techników oraz liceów. – Warsztaty są to stanowiska, na których szkoły, które z nami współpracują. Szkoły ponadpodstawowe prezentują swój swoją ofertę edukacyjną – mówiła Iwona Buchalska, dyrektorka ośrodka.
Dziś system kształcenia musi dostosować się do rynku pracy – zwraca uwagę Zbigniew Ziemba, wicemarszałek WŁ – Rynek pracy w ostatnich latach jest dynamiczny. Już nie zmagamy się z bezrobociem. Wręcz przeciwnie, tendencja się odwróciła, natomiast nie ma wątpliwości, że wyzwaniem dla wszystkich, którzy tworzą system edukacji, zwłaszcza kształcących w kierunkach zawodowych, to dla nich jest wyzwanie, ponieważ muszą dostosować się do rynku pracy, by ci, którzy zdobywają kwalifikacje, odnajdywali się na rynku pracy jak najłatwiej – mówił.
O współpracą z przedsiębiorcami mówił także wicestarosta powiatu piotrkowskiego. – Możemy się jako powiat pochwalić współpracą z firmą Haering, z którą udało nam się kilka lat temu uruchomić klasę branżową. W tej chwili to już będą chyba 3 lata od momentu rozpoczęcia współpracy. Co istotne, we wrześniu startujemy ze szkołą branżową II stopnia. Jakie jest zainteresowanie naszymi kierunkami nauczania? Przyznam, że jest bardzo duże, tym bardziej, że chyba jesteśmy jedyną placówką w okolicy, która właśnie otwiera szkołę branżową II stopnia – powiedział wicestarosta Dariusz Magacz.
Jedną z placówek która prowadziła dziś warsztaty jest Szkoła Policealna Samorządu Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim. – Osoby, które odwiedzały nasze stanowisko, przede wszystkim mogły poznać ofertę naszych kursów. Mogły sprawdzić, jakie są techniki masażu, dowiedziały się jak dbać o skórę i przy okazji poznać kierunek kosmetyczny a także mogły zobaczyć, co będą mogły zrobić po kursie florystycznym – mówiła Sylwia Krak-Żuchowska z Medyka.
Podczas wydarzenia o swojej szkole opowiadała dyrektorka popularnej Piomy. – Mówiłam o współpracy z pracodawcami. O tym, jak pracodawcy pomagają szkole, jak można wesprzeć proces edukacyjny młodych ludzi, szczególnie jeżeli chodzi o zajęcia praktyczne i praktyczną naukę zawodu. Warto powiedzieć, że nasza współpraca z pracodawcami rozpoczęła się w 2015 roku z firmą MBL Polska – to był pierwszy pracodawca, który zechciał nawiązać z nami współpracę i wejść w system dualny. Później zaczęliśmy współpracę z firmą PIOMA Odlewnia, z Plastimetem oraz Zamet Industry. Dla tych firm tworzyliśmy klasy patronackie i rzeczywiście te wszystkie firmy, o których powiedziałam, bardzo nas wspierają i dają młodym ludziom szansę dają propozycje pracy po skończeniu szkoły, ale również tak jak PIOMA Odlewnia, organizują system stypendialny i przez to przygotowują sobie przyszłych inżynierów – mówi w rozmowie z nami Lidia Łopusiewicz – dyrektorka ZSP2. – To co jest bardzo istotne, to są pracodawcy, dla których najważniejszy jest dobro dziecka i którzy tak naprawdę robią to bezinteresownie, bo tu nie ma mowy o jakiś umowach lojalnościowych, o tym, że nie czegoś oczekują w zamian, oni wspierają młodych ludzi w zamian niczego nie oczekując – dodaje nasza rozmówczyni.
Polecamy