Nareszcie mamy sezon na cukinię, którą ja uwielbiłam pod każdą postacią. Warzywo to doskonale odnajduje się w każdej postaci, zarówno serwowane na ciepło, np. zapiekane, a także na surowo, w sałatkach. Popularność kabaczka w okresie letnim, jak i to, że bardzo dobrze rośnie w naszych ogródkach, sprawiło, że wiele osób uważa tę małą dynię za nasz rodzimy gatunek. W rzeczywistości cukinia (Cucurbita pepo, inaczej kabaczek) to odmiana dyni zwyczajnej, która pochodzi ze słonecznej Italii, skąd notabene wzięła swą nazwę – zucchina (mała dynia). Najprostszym sposobem na przyrządzenie szybkiej i taniej potrawy z cukinii, jest podanie jej w formie krążków, przyprawionych solą oraz pieprzem, usmażonych, jak tradycyjne schabowe.
Kotleciki cukiniowo – pieczarkowe
Składniki:
– 1 średnia cukinia,
– 250 g pieczarek,
– 1 duże jajko,
– mały ząbek czosnku,
– bułka tarta,
– 3 – 4 łyżki posiekanego szczypiorku,
– sól,
– pieprz,
– olej do smażenia.
Wykonanie:
Cukinię i pieczarki oczyszczamy. Następnie ścieramy je na grubych oczkach tarki (osobno). Cukinię solimy, mieszamy i odkładamy na sito. W tym czasie pieczarki podsmażamy z odrobiną soli oraz pieprzu. Studzimy. Cukinię odciskamy, przekładamy do miski, dodajemy jajko, pieczarki, szczypior, czosnek (najlepiej przeciśnięty) i mieszamy. Dodajemy bułkę tartą – ilość taka, aby masa przypominała kotlety mielone. Doprawiamy do smaku. Formujemy kotlety – ja je mocno dociskam, aby pozbyć się nadmiaru soku. Obtaczamy w bułce tartej i smażymy.
Cukinia faszerowana
Składniki:
– 1 mała cukinia,
– ok. 150 g pieczarek,
– mała cebula,
– 2 łyżki startego żółtego sera,
– łyżka posiekanej natki pietruszki,
– sól,
– pieprz,
– olej rzepakowy.
Wykonanie:
Cukinię myjemy i odcinamy ok. 1,5 cm skórki z jednaj strony. Wydrążamy miąższ tak, aby powstał nam kształt kajaka. Cukinię lekko solimy. Pieczarki oczyszczamy i kroimy. Rozgrzewamy niewielką ilość oleju i wrzucamy pieczarki. W tym czasie ręcznikiem papierowym zbieramy z cukinii soki i wkładamy ją do piekarnika w temp. 180 st. Pieczarki lekko solimy. Cebulę drobno siekamy i jak pieczarki puszczą sok, wrzucamy i wspólnie podsmażamy do redukcji sosu. Pod koniec doprawiamy do smaku solą oraz pieprzem. Cukinię, która jest już ładnie podpieczona faszerujemy pieczarkami i dalej zapiekamy – można włączyć funkcję grilla i pieczemy kilkanaście minut. Pod koniec pieczenia posypujemy serem i chwilę zapiekamy. Gotowe danie posypujemy posiekaną natką pietruszki.
Bezglutenowe placuszki z cukinii
Składniki:
– młoda nieduża cukinia,
– 1 ząbek czosnku,
– 2 łyżki posiekanego szczypiorku,
– szczypta majeranku,
– 1 jajko,
– sól,
– pieprz,
– olej do smażenia,
– mąka ziemniaczana ok. 2 łyżek.
Wykonanie:
Cukinię obieramy (ja zostawiam trochę skórki) i ścieramy na grubych oczkach tarki. Starte warzywo solimy, mieszamy i odstawiamy na 15 minut. Szczypiorek siekamy, czosnek rozdrabniamy. Cukinię odciskamy, dodajemy jajko, szczypiorek, majeranek i mieszamy. Dodajemy mąkę i doprawiamy do smaku. Mieszamy i na rozgrzanym oleju smażymy naleśniczki (placuszki) z obu stron do zrumienienia. Ciasto będzie lekko podchodziło sokami – nie odlewamy ich, tylko dokładnie mieszamy całość
Polecamy