Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Co dalej z zablokowanymi schodami przy Mieszka I?

Kilka tygodni temu pisaliśmy o tym, że jedna ze wspólnot mieszkaniowych przy ulicy Mieszka I ogrodziła swój teren, i zablokowała schody którymi od dziesiątek lat można było przechodzić przez osiedle. (KLIKNIJ TUTAJ), Dziś wracamy do tematu.

Okazuje się, że mieszkańcom osiedla chyba przyjdzie na dobre pożegnać się z przejściem z którego korzystali od niepamiętnych czasów. W tej sprawie zainspirowany naszym artykułem, interpelację złożył radny Jan Dziemdziora, w której czytamy między innymi:

Mieszkańcy bloków sąsiadujących z ogrodzonym blokiem i nie tylko oni, nie mogą się pogodzić z zaistniałą sytuacją. Formułowane są różnorodne opinie wskazujące na brak empatii, dobrosąsiedzkiego nastawienia do otoczenia itp. Podnoszone są też kwestie dotyczące legalności posadowienia ogrodzenia tj. czy uzyskane zostały pozwolenia budowlane w tym opinie różnych instytucji w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa na tym osiedlu. Mieszkańcy bloku przy ul. Mieszka I zgłaszają postulaty aby w zaistniałej sytuacji rozebrać schody którymi do niedawna można było przejść od al. Piłsudskiego, czy też przez teren po rozebranej nieruchomości przy ul. Mieszka I 6. Materiały z rozbiórki tychże schodów można by wykorzystać na zbudowanie z prawdziwego zdarzenia schodów w miejscu istniejących a prowadzących na ulicę Mieszka 3 .

Radnemu Janowi Dziemdziorze odpowiedział Adam Karzewnik, Zastępca Prezydenta Miasta.

(…) W świetle obowiązujących przepisów prawa Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. Mieszka I-go 4 mogła podjąć uchwałę dot. wykonania częściowego ogrodzenia terenu nieruchomości. Wspólnota Mieszkaniowa podjęła decyzję o wykonaniu ogrodzenia po zdarzeniu jakie miało miejsce w lipcu 2018 r., kiedy to ze schodów zejściowych od strony Mieszka I-go 4 spadła mieszkanka bloku przy ul. Mieszka I-go 8 i doznała uszczerbku na zdrowiu, a Europejskie Centrum Odszkodowawcze wystąpiło z roszczeniem do Wspólnoty o odszkodowanie w wysokości 20 tys. złotych.

Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (…) budowa ogrodzenia co do zasady nie wymaga uzyskania żadnego pozwolenia. Budowa ogrodzenia wymaga zgłoszenia, ale tylko wówczas gdy jego
wysokość przekracza 2,2 m.

W części interpelacji Radnego dot. możliwości przebudowy istniejących
zdegradowanych schodów znajdujących się przed budynkiem Mieszka I-go 3, informuję, że przedmiotowe schody są zlokalizowane na działce budowlanej. Jest to teren zielony, bez utwardzonych części służących do poruszania się pieszych. Ponadto przedmiotowe schody nie są skomunikowane z żadną infrastrukturą przeznaczoną dla ruchu pieszych. W związku z powyższym zostanie przeanalizowany układ komunikacyjny pieszy oraz zasadność ich remontu lub likwidacji o czym poinformujemy w terminie późniejszym.

Obecnie należy korzystać z wyznaczonych szlaków komunikacyjnych tj. istniejących chodników w ciągu ul. Piłsudskiego i ul. Targowej.

Adam Karzewnik, Zastępca Prezydenta Miasta

Gdyby jednak wyremontowane niedawno schody przenieść kilka metrów w prawo? Wtedy argument, że „przedmiotowe schody (te na przeciwko bloku Mieszka I 3) nie są skomunikowane z żadną infrastrukturą przeznaczoną dla ruchu pieszych”, przestanie mieć sens, bowiem schody „dochodzić” będą do pozostałego starego chodnika. Jednak taką decyzje może podjąć ZDiUM w porozumieniu z magistratem. W tej sprawie interwencję do Zarządu Dróg zapowiedziała Rada Osiedla.

Może to byłoby dobre miejsce dla nowych schodów?

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Imię
Imię
20 kwietnia, 2021 12:57

Ktoś nie umie chodzić po schodach, a cierpieć ma całe osiedle… ?

Polecamy

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!