Gminna Biblioteka Publiczna w Ręcznie wychodząc naprzeciw potrzebom społeczności lokalnej zorganizowała pierwsze spotkanie dla rolników z przedstawicielami Powiatowego Lekarza Weterynarii, Nadleśnictwem Piotrków – Lasy Państwowe, Kołami Łowieckimi „Puchacz”, „Cyranka”, „Dzik”, Przewodniczącym Izby Rolniczej, Łowczynią Okręgową PZŁ oddział Piotrków Trybunalski i rzeczoznawcą do spraw szacowania szkód łowieckich.
Zaproszeni prelegenci odpowiadali na szereg pytań rolników. Cennych informacji udzielił przedstawiciel Powiatowego Lekarza Weterynarii z zakresu bioasekuracji i niebieskiej strefy ASF, która obejmuje gminę Ręczno. – Niewątpliwie były to bardzo ważne informacje dla rolników posiadających trzodę chlewną, ale także dla pozostałych, którzy mają pośredni kontakt ze zwierzyną leśną, w tym przypadku dzikiem, który jest głównym ogniskiem wirusa ASF. Rolnicy otrzymali także cenne informacje, gdzie powinni zgłaszać znalezione padłe zwierzęta leśne – dziki, sarny i lisy. – mówi Małgorzata Woźnica, organizatorka spotkania.
Rolnicy mogli również dowiedzieć się, jak wygląda współpraca Nadleśnictwa Piotrków z Polskim Związkiem Łowieckim i Kołami Łowieckimi działającymi w obrębie gminy Ręczno. Jak wyglądają odstrzały wykonywane przez poszczególne koła, ile ich dokonano w 2021 roku – i dla porównania jak wyglądały odstrzały w 2019 roku – a także jaki procent z nich stanowią odstrzały sanitarne.
– Poruszono naglący problem, czyli ten dotyczący pomocy dla rolników w zabezpieczaniu swoich pól i wykonanej na nich pracy. Tu pojawiło się bardzo wiele ciekawych pytań i postulatów ze strony hodowców, którzy tematem szkód łowieckich wywołanych właśnie przez dziki i działalnością kół łowieckich, w celu redukcji jego pogłowia, byli żywo zainteresowani. A jak wszyscy z obecnych zauważyli i potwierdzili, dzików wzdłuż doliny rzeki Pilicy jest bardzo dużo i stanowią one poważne zagrożenie dla rolnictwa, jak i użytkowników drogi wojewódzkiej 742. – powiedziała Małgorzata Woźnica.
Pytań i skarg rolników na działania poszczególnych kół było bardzo dużo, ale także próśb o wyjaśnienia samych metod szacowania szkód, ich wyceny i miejsc, gdzie można składać wnioski o odszkodowania. Na wszystkie te pytania starali się odpowiadać przedstawiciele kół łowieckich i rzeczoznawca do spraw szacowania szkód.
Cennych porad z zakresu pomocy prawnej przy rozwiązywaniu spornych sytuacji pomiędzy rolnikami i myśliwymi, udzielił Janusz Terka Przewodniczący Izby Rolniczej. Po burzliwej debacie spotkanie zakończono wnioskiem rolników o zwiększenie odstrzału dzików na terenie działalności Kół Łowieckich „Puchacz” i „Dzik”. Było to pierwsze spotkanie z rolnikami zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Ręcznie przy wsparciu Wójta Gminy Ręczno Piotra Łysonia.
Polecamy