KulturaNadchodzące wydarzenia

Bruksela: Zapowiedź sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego

W poniedziałek 18 stycznia rozpocznie się sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Posłowie zajmą się m.in. problematyką szczepień przeciw COVID-19, sytuacją polityczną w USA, priorytetami portugalskiej prezydencji w Radzie UE, działaniami na rzecz równości płci i ochroną praw kobiet oraz prawem do bycia offline.

Pierwszego dnia sesji odbędzie się debata plenarna poświęcona sposobom ulepszenia Europejskiego nakazu aresztowania i procedur wydawania ściganych osób między państwami członkowskimi. Posłowie omówią również kwestię wzmocnienia jednolitego rynku oraz przyszłości swobodnego przepływu usług. Poruszony zostanie także temat zanieczyszczania Morza Północnego oraz zastosowania sztucznej inteligencji w celach cywilnych i wojskowych.

We wtorek odbędzie się debata poświęcona unijnej strategii szczepień na COVID-19, przedstawionej przez Komisję Europejską w czerwcu 2020 roku. Posłowie mają ponownie podkreślić potrzebę większej przejrzystości w zakresie zawieranych umów, zatwierdzania, dostępności i dystrybucji szczepionek przeciw COVID-19. Drugiego dnia sesji odbędzie się również debata na temat rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), a także debata łączna poświęcona wspólnej polityce zagranicznej i obronnej oraz prawom człowieka.

W środę posłowie omówią objęcie przez Joe Bidena funkcji prezydenta Stanów Zjednoczonych i wynikające z tego konsekwencje dla przyszłych stosunków między UE i USA. Ponadto, skomentowany zostanie także atak na siedzibę amerykańskiego Kongresu. Trzeciego dnia sesji odbędzie się debata poświęcona priorytetom portugalskiej prezydencji w Radzie UE z udziałem premiera António Costy. Posłowie zajmą się również prawem do bycia offline. Parlament Europejski chce przepisów UE pozwalających pracownikom na cyfrowe odłączenie się od pracy bez ponoszenia konsekwencji. W środę odbędzie się również debata na temat kryzysu społecznego i kryzysu zatrudnienia podczas pandemii COVID-19 i odpowiedzi UE w planie odbudowy i wieloletnim budżecie UE.

Ostatniego dnia sesji posłowie ocenią wpływ pandemii COVID-19 na kobiety i zaproponują szereg instrumentów, których celem jest zwiększenie równości płci i lepsza ochrona praw kobiet. Omówione zostaną także przypadki łamania praw człowieka, zasad demokracji i państwa prawa.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!