KulturaRozprza

Blues i jazz dla św. Cecylii

Jak przeczytałem w nadesłanym komunikacie prasowym, niedawno „w Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Matki Życia w Rozprzy, po wieczornej mszy świętej, miał miejsce niezwykły koncert orkiestry Swing Band Kasztelania z Rozprzy. Koncert odbył się z okazji święta Św. Cecylii, patronki orkiestr dętych i chórów kościelnych”. Z dalszej treści komunikatu wynikało, że w repertuarze orkiestry pojawiły się m. in. kanony bluesa i jazzu.

Za Wikipedią:

Święta Cecylia, Cecylia z Rzymu, łac. Caecilia (zm. ok. 230–231 r.) – dziewica i męczennica chrześcijańska, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego. Jako chrześcijanka złożyła ślub czystości i pomimo, że zmuszono ją do małżeństwa z ówczesnym poganinem Walerianem, nie tylko nie złamała ślubu, lecz jeszcze nawróciła swego męża i jego brata, Tyburcjusza.

Podczas nocy poślubnej wyznała swemu mężowi, że towarzyszy jej anioł, który strzeże czystości jej ciała. Ujrzenie go przez Waleriana jest możliwe tylko wtedy, jeśli przyjmie on chrzest i „oczyści się”. Waleriana ochrzcił papież św. Urban. Po powrocie do Cecylii, Walerian znalazł ją w towarzystwie anioła trzymającego dwa wieńce z róż i lilii. Po wręczeniu wieńców Cecylii i Walerianowi anioł powiedział: „Te wieńce przez zachowanie czystości zachowajcie nietknięte, bom je wam od Boga przyniósł”. Wieńce te miały być niewidoczne dla osób nieczystych.

Blues – gatunek muzyczny oraz forma muzyczna wywodząca się ze społeczności Afroamerykanów z południa USA (tzw. głębokie południe, ang. Deep South).

Tematyka bluesa częstokroć skupia się wokół realistycznie ujętych relacji damsko-męskich (miłość, zazdrość, wierność, samotność). Niejednokrotnie poruszane są wątki podróży, pracy zarobkowej, wolności. W bluesowych tekstach obecny jest też krytyczny akcent społeczny, od nierówności rasowej po kwestie polityczne.

Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.

Teraz łatwiej zrozumieć, dlaczego owa „podróż muzyczna” – jak określono koncert we wspomnianej notatce – była pełna „przeżyć, wzruszeń” oraz „uniesień”.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!