Kilkadziesiąt osób wzięło udział w czwartkowej akcji „Bliżej Autyzmu”, która odbyła się na Rynku Trybunalskim. Akcję kolejny raz organizuje Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.
– Od dwóch lat, jako Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w ramach Niebieskich Igrzysk, taki happening, spotkanie pod nazwą „Bliżej Autyzmu”. Ta akcja ma za zadanie zapoznać społeczeństwo z problemami ludzi w spektrum autyzmu. Ludzie ze spektrum autyzmu, mają przede wszystkim problemy w komunikacji interpersonalnej, w związaniu się ze społeczeństwem, w komunikacji – czy to werbalnej czy pozawerbalnej. Mają na pewno trudniej. Pamiętajmy jednak, że autyzm nie jest chorobą, autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwojowym – wyjaśnił Tomasz Jasion – Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Piotrkowie Trybunalskim.
Koordynatorem akcji „Bliżej autyzmu” w SOSW jest Iza Kozieł – wicedyrektor ośrodka, która dodała: – Chciałabym powiedzieć, że to uświadamianie naszych społeczeństwa jest po to, żeby ludzie wiedzieli o tym że autyzm to nie jest choroba, to jest zaburzenie i my mamy wesprzeć osoby w spektrum autyzmu, dzieci, młodzież, osoby dorosłe, pomóc im tak, żeby mogły jak najbardziej efektywnie uczestniczyć w życiu społecznym – powiedziała w rozmowie z dziennikarzami.






Autyzm, znany również jako spektrum autyzmu (ASD), to całościowe zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym. Charakteryzuje się trudnościami w trzech głównych obszarach:
- Komunikacji społecznej: Problemy z nawiązywaniem i utrzymywaniem relacji, rozumieniem sygnałów społecznych i emocji innych osób.
- Interakcjach społecznych: Trudności w okazywaniu emocji, dzieleniu się zainteresowaniami, inicjowaniu i podtrzymywaniu rozmów.
- Ograniczonych i powtarzających się wzorcach zachowań, zainteresowań lub aktywności: Może to obejmować stereotypowe ruchy, silne przywiązanie do rutyn, wąskie i intensywne zainteresowania oraz nietypowe reakcje sensoryczne.
Ważne jest, aby pamiętać, że spektrum autyzmu jest szerokie, a objawy i ich nasilenie różnią się u każdej osoby. Nie jest to choroba, którą można wyleczyć, ale odmienny sposób funkcjonowania mózgu. Wczesna diagnoza i odpowiednie wsparcie terapeutyczne mogą znacząco poprawić jakość życia osób z autyzmem i ich rodzin.
Polecamy