Rekord Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego. Liderzy swoich społeczności zakasali rękawy i złożyli aż 387 kreatywnych projektów, w tym 66 w miasta i powiatu piotrkowskiego! O tym, które zostaną zrealizowane, w czerwcu zadecydują sami mieszkańcy.
Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego to wyjątkowa inicjatywa. Pozwala mieszkańcom wziąć sprawy w swoje ręce i zmieniać najbliższą okolicę. To przecie oni najlepiej wiedzą, jakie są potrzeby ich sąsiadów i znajomych. Złożone projekty stanowią też ważny drogowskaz dla władz samorządowych. Ta edycja Budżetu Obywatelskiego jest inna niż dotychczasowe. I to nie tylko ze względu na rekordową liczbę wniosków.
– Chciałam serdecznie podziękować wszystkim mieszkańcom, którzy wzięli sprawy w swoje ręce. Te oddolne inicjatywy są dla nas bardzo cenne. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu Województwa Łódzkiego liderzy będą mogli realizować doskonałe pomysły w swoich małych ojczyznach. Mamy na to 8 milionów złotych i wiemy, że te pieniądze będą wydane bardzo dobrze – mówi wicemarszałek Województwa Łódzkiego Agnieszka Ryś.

W Budżecie Obywatelskim Województwa Łódzkiego zmieniło się wiele. Przede wszystkim wszystkie zasady i procedury zostały uproszczone i dostosowane do współczesnych realiów. Składanie projektów i głosowanie online, podział na pięć pul subregionalnych i zadania o zasięgu wojewódzkim, zwiększone wydatki na działania „miękkie” czy możliwość realizacji drobnych inwestycji po sąsiedzku – to tylko niektóre z wprowadzonych nowości. Zmiany przyniosły oczekiwane efekty. Tak wielu zadań nie było w żadnej z poprzednich edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego. W sumie mieszkańcy złożyli ich 387: 56 w puli wojewódzkiej, 99 w Łodzi, 78 w subregionie sieradzkim, 66 w subregionie piotrkowskim, 51 w subregionie łódzkim i 46 w subregionie skierniewickim.
– Liczba wniosków, których mamy o 150 więcej niż w zeszłym roku, świadczy o tym, że wszystkie wprowadzane przez nas zmiany miały sens. Wsłuchaliśmy się w głos mieszkańców i uprościliśmy wszystkie procedury. Co nas cieszy, to to, że około 97% projektów zostało w tym roku złożonych drogą elektroniczną. To dowód na to, że mamy w Łódzkiem fantastycznych, zaangażowanych i pomysłowych mieszkańców, którzy po prostu potrzebowali odpowiednich narzędzi, by zacząć działać – mówi Magdalena Spólnicka, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego.
Kreatywność liderów projektów nie zna granic – wśród propozycji znalazły się m.in. kina letnie, pikniki, turnieje, koncerty, spotkania czy warsztaty. Co ciekawe najczęściej składano projekty dotyczące sportu i kultury. Mieszkańcy chcą też realizować zadania prozdrowotne, dla seniorów czy dotyczące poprawy bezpieczeństwa.
– To jest bardzo duży sukces. Zdecydowana większość złożonych zadań to tzw. projekty „miękkie”, czyli takie, które integrują i aktywizują lokalne społeczności. Są też duże i małe inwestycje. To mieszkańcy zadecydują, które z nich zostaną zrealizowane.
Konkurencja jest bardzo duża i dobrze, bo to oznacza, że głosujący będą musieli naprawdę zapoznać się z projektami i wybrać swoje ulubione – mówi Damian Raczkowski z Wydziału Społeczeństwa Obywatelskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.
Swoje propozycje projektów mieszkańcy mogli składać przez dwa tygodnie, od 17 do 31 marca. Teraz każdy wniosek jest dokładnie weryfikowany pod kątem formalnym i merytorycznym przez jednostki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. 25 kwietnia poznamy listę zadań dopuszczonych do głosowania. Jeśli z jakichś względów projekt się na niej nie znajdzie, jego autor może odwołać się od tej decyzji.
Później projektodawcy będą mieli czas na to, żeby wypromować swoje zadanie wśród sąsiadów, znajomych i członków całej społeczności. Głosowanie jeszcze przed wakacjami. Rozpocznie się 9 czerwca. Przez trzy tygodnie mieszkańcy będą wybierać najlepsze projekty, które ich zdaniem powinny zostać zrealizowane z Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego. Szczegóły na stronie bo.lodzkie.pl.
Liczba złożonych projektów w sumie: 387
Miasto Łódź: 90
subregion sieradzki: 78
subregion piotrkowski: 66
subregion łódzki: 51
subregion skierniewicki: 46
pula wojewódzka: 56
Liczba projektów z podziałem na kategorie:
|Sport: 99
Kultura: 89
Zdrowie i seniorzy: 58
Społeczne: 51
Inwestycyjne: 42
Bezpieczeństwo: 28
Środowisko: 20
Autorzy projektów: kobiety 53%, mężczyźni 47%
Polecamy