Artykuł partnerskiKultura

Błędy podczas negocjacji warunków pracy – jak ich uniknąć?

Rozmowa kwalifikacyjna lub negocjowanie lepszych warunków pracy wymagają od nas umiejętności odpowiedniej komunikacji i wyrażania własnych oczekiwań. Zdarza się jednak, że nieodpowiednia postawa, dobór słów lub zbyt agresywne posunięcia niweczą nasze plany. Jak unikać błędów podczas negocjacji z pracodawcą? Jakimi zasadami powinniśmy kierować się podczas rozmowy o polepszenie warunków pracy? Sprawdźmy.

Twoja perspektywa nie jest jedyną perspektywą

Rozpoczynając jakiekolwiek negocjacje, pamiętaj o tym, że twoja racja nie jest jedyną słuszną racją. Strony negocjacji mają prawo mieć odmienne zdanie i nie zgadzać się w wielu kwestiach. Negocjacja warunków pracy nie powinna opierać się jedynie na twoich subiektywnych odczuciach. Mimo iż myślisz, że należy ci się więcej benefitów, wyższa pensja lub nowy gabinet – musisz przyjąć, że kluczem do sukcesu jest kompromis. Agresywna negocjacja pojawia się wtedy, kiedy jedna ze stron nie przyjmuje argumentów drugiej i nie ma w zamiarze prowadzenia dialogu. Wyrzuca w ten sposób swoje frustracje i racje. Taki sposób prowadzenia rozmowy odstraszy obecnego lub potencjalnego pracodawcę, a tobie przypnie łatkę osoby aroganckiej i niekulturalnej. 

Odpowiednia postawa ciała to klucz do sukcesu

Oprócz przekazu werbalnego bardzo istotną rolę odgrywa także mowa naszego ciała, gestykulacja i postawa. Osoba zasiadająca do rozmowy ze skrzyżowanymi ramionami i nogami okazuje niechęć do kontaktu, zamknięcie, izolację. Zbyt silna gestykulacja, np. wymachiwanie rękami, chaotyczne ruchy, niekontrolowane stukanie palcami w biurko czy nadmierne przytakiwanie głową, zaburzają odbiór twojej wypowiedzi. Wydajesz się wówczas osobą pobudzoną, zbyt porywczą. Znaczenie ma nawet wzrok rozmówcy. Unikanie kontaktu wzrokowego, głowa spuszczona w dół i oczy skupione na podłodze, to oznaka braku pewności siebie, strachu, uległości. Ktoś, kto z podniesioną głową potrafi spojrzeć przełożonemu w oczy i ze spokojem przedstawia swój punkt widzenia, jest dla niego poważnym i godnym rozmowy pracownikiem. Przed taką rozmową warto rozeznać, jakie cechy charakteru i kwalifikacje są pożądane na konkretnym stanowisku. Jeśli zależy Ci na pracy w Piotrkowie Trybunalskim, zerknij na stronę: https://www.aplikuj.pl/praca/piotrkow-trybunalski

Samokrytyka i rzetelna ocena swoich warunków oraz umiejętności 

Zarówno przychodząc na rozmowę kwalifikacyjną, jak i starając się o awans w dotychczasowym miejscu pracy, należy rzetelnie ocenić swoje kompetencje i umiejętności. Zbyt wygórowane oczekiwania dotyczące pensji lub powierzanych zadań mogą skutecznie zrazić do Ciebie pracodawcę. Dostosuj oczekiwania względem pracodawcy do swoich rzeczywistych kwalifikacji. W oczach szefa zyskasz, jeżeli twoje negocjacje poparte będą pogłębianiem wiedzy, doświadczeniem, praktyką i szkoleniami. Pewność siebie i wiara we własne możliwości nie wystarczą, aby zapewnić sobie awans lub zatrudnienie. Przed negocjacją powinieneś podjąć także próby znalezienia informacji na temat konkurencji i ilości chętnych na twoje stanowisko, a także możliwościach pracy w danym zawodzie w twoim mieście. W tym celu warto odwiedzić stronę: https://www.piotrkowski24.pl/mozliwosci-zawodowe-w-piotrkowie/. Odpowiedni research poprawi twoją ocenę możliwości zawodowych i sprawi, że staniesz się świadomym kandydatem na rynku pracy. 

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!