Źródło: ODA Piotrków Tryb.
Wystawa studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.
Uczestnicy:
Adrian Gachewicz, Karolina Grabowska, Agata Hejchman, Oktawian Jurczykowski, Szymon Kobusiński, Mateusz Kostka, Kamila Rosińska, Dawid Szablewski, Maciej Telka, Zuzanna Zachara, Tomasz Komorowski
Komisarze wystawy:
Tomasz Komorowski, Janusz Maria Tylman
Wernisaż: 6 kwietnia 2018 r., godz. 19:00, ODA, ul. Dąbrowskiego 5
Wystawa czynna do 29 kwietnia 2018 r.
Wystawa:
Wystawa prac studentów Szkoły Filmowej z Łodzi Kierunku Fotografia, nazwana Bez Tytułu, prezentująca różnorodne fotografie, w pierwszym oglądzie może rzeczywiście wydawać się zestawem prac nie połączonym żadną wspólną myślą.
Bez Tytułu, nie znaczy bez problemu. Każdy z młodych artystów prezentujących swoje fotografie ukazuje dylemat, nad którym obecnie się zastanawia i próbuje podzielić się swoimi spostrzeżeniami z widzem. Fotografia – z początku uznawana za sztukę mimetyczną – dość szybko zdała sobie sprawę, z jednej strony z odtwórczych ograniczeń, rejestracji rzeczywistość, a z drugiej, że ma ogromny, niewyczerpany wręcz potencjał kreacyjny umożliwiający zmierzanie się z meandrami świata i człowieka, do tej pory przepracowywanymi w każdej innej dziedzinie sztuki. Siłą napędową sztuki są stawiane problemy i ich przetwarzanie narzędziami artystycznymi. Przywoływanie, a następnie artystyczna myśl przepracowująca wszelkiego rodzaju dylematy jest naturalną pożywką dla sztuki.
Tak jest z pokazywanymi pracami studentów oraz ich dzisiejszą świadomością w świecie sztuki. Każdy z nas jest indywidualną jednostką, każdy widzi świat trochę inaczej, każdy czuje inaczej. To wielka wartość, szczególnie w sztuce. Dzięki indywidualnemu spojrzeniu, sami poszerzamy własny ogląd świata. W pracy ze studentami warto nie narzucać własnego jedynego i słusznego poglądu na świat sztuki. Byłoby to mało rozwijające, a zadaniem szkoły jest uwrażliwienie i dostrzeżenie w każdym człowieku jego indywidualności i pozwolenia na znalezienie własnej, zgodnej z samym sobą drogi w skomplikowanym, skonfliktowanym i trudnym świecie.
Spójrzmy na to, co dziś stanowi artystyczny problem dla obecnego, i co bardzo istotne, przyszłego pokolenia artystów. Uważnie wpatrzmy się w to, co mają nam do przekazania.
Polecamy