Czy Piotrków będzie miał kolejnych dwóch honorowych obywateli? Być może tak. Podczas najbliższej sesji Rady Miasta, radni będą rozpatrywać kandydatury dwóch osób: Stanisława Piotra Gajdy oraz Witolda Stawskiego.
Z wnioskiem o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, obu przypadkach wystąpili radni klubu radnych „Koalicji Obywatelskiej”.
W uzasadnieniu uchwały dotyczącej Witolda Stawskiego czytamy między innymi: Witold Stawski to magister ekonomii, poeta, muzyk, wokalista, fotografik, nauczyciel, podróżnik – turysta, działacz społeczny. Jako nauczyciel zainicjował i wdrożył pierwszą w województwie klasę autorską o profilu komputerowym. Jest pomysłodawcą i organizatorem wielu imprez i wydarzeń. To między innymi: „Zatrzymanie – Witold Stawski i jego goście”, festiwal „Nocne śpiewanie”, ogólnopolski „Konkurs na Fraszkę Trybunalską”, „Wiosenna Akademia Sztuk dla Twórczych Nauczycieli”, „Światowy dzień poezji”, Fotograficzne archiwum miasta, oraz mnóstwo innych wydarzeń. Witold Stawski jest także działaczem w Centrum Idei ku Demokracji. To także działacz i członek zarządu Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego. Stawski jest także autorem tekstu hymnu piotrkowskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia.
Z kolei uzasadnieniu dotyczącym Stanisława Piotra Gajdy czytam między innymi: ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od lat bierze wyjątkowo aktywny udział w życiu artystycznym i kulturalnym miasta. Inicjuje i realizuje szereg przedsięwzięć o charakterze artystycznym. Twórca i dyrektor Ośrodka Działań Artystycznych Galerii ODA w Piotrkowie Trybunalskim w latach 2009-2019. Dzięki jego zaangażowaniu ośrodek stał się ważnym w kraju miejscem prezentacji sztuki współczesnej. Od lat mocno zaangażowany w działania na rzecz propagowania i kształtowania sztuki współczesnej. Jest autorem wielu wystaw, happeningów, akcji, interakcji, interwencji, anty-działań, performance nie tylko w Piotrkowie, ale także w innych miejscach w kraju i za granicą. W latach 1980-1989 zorganizował i przeprowadził 10 edycji Turnieju Jednego Wiersza, tematycznie związanego z przemijaniem. W 1990 roku zaczął prowadzić galerię sztuki OFF, w której zorganizowano około 45 wystaw między innymi Beksińskiego, Dwurnika czy Małkowskiego. W 1995 roku Stanisław Piotr Gajda rozpoczął realizację kolejnego projektu pod nazwą: Międzynarodowe Spotkania Artystyczne „Translacje”. W pięciu edycjach udział wzięło kilkuset artystów z całego świata, tworząc ponad 1000 dzieł sztuki. W ten sposób stworzono „Kolekcję sztuki końca wieku”. W 1999 roku wspólnie z Ryszardem Piegzą i Gordianem Piecem, zainicjował Międzynarodowy Festiwal Sztuki „Interakcje”, który odbywa się w Piotrkowie do dziś. W latach 2002-2009 zorganizował i prowadził międzynarodowe spotkanie rzeźbiarzy „Skrzyżowania”. Tworzy także programy telewizyjne i radiowe związane z naszym miastem.
Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Piotrkowa Trybunalskiego ustanowiony został w maju 1995 roku. Tytuł ten nadaje Rada Miasta w formie uchwały obywatelom polskim i obcym w uznaniu wybitnych zasług dla Miasta lub Kraju. Do tej pory tytuł otrzymali:
Władysław Hartman
Maria Śpiewak
ks. Tadeusz Pecolt
Witold Janusz Rudowski
Dorota Piesik
Otto Weinmann
Papież Jan Paweł II
Henryk Mąka
o. Leoncjusz Mieczysław Cyronik
Ben Giladi
Bogusław Wołoszański
o. Edmund Lenz
Jerzy Kisson-Jaszczyński
Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski
Rafał Orlewski
Helmut Thienwiebel
Jerzy Kukulski
Kazimierz Załęski
Stanisław Burza-Karliński
Aleksander Arkuszyński
ks. Stanisław Socha
o.Greacjan Adam Kubica
o. Andrzej Lemiesz
Elżbieta Drexler-Wierzbowska
ks. Remigiusz Wysocki
Krystyna Stankiewicz
Halina Kępińska-Bazylewicz
Henryk Maciołek
o. Ambroży Mieczysław Wójcik
Stanisław Marcin Gąsior
Zenon Bartczak
John Raymond Benett (Jan Książczyk)
Zbigniew Skrzek
Najbliższą sesję Rady Miasta zaplanowano na 29 stycznia. Początek o 9:00.
Polecamy