62 mieszkania oraz 6 lokali usługowych ma powstać w zmodernizowanych kamienicach oraz nowo wybudowanych kamienicach położonych w kwartale ulic: Starowarszawska 9,11,13,15 i Garncarska 14. Miasto zabiega o dofinansowanie inwestycji. Nie ma jednak ostatecznych decyzji co do wsparcia finansowego dla tych inwestycji.
Od kilkunastu lat piotrkowski samorząd rewitalizuje najstarszą tkankę Piotrkowa Trybunalskiego. Inwestycje dotykają dróg, placów, skwerów oraz budowę kamienic. Są plany na kolejne mieszkania i lokale usługowe.
Przez kolejne lata prace zataczały coraz szersze kręgi aż po Podzamcze. Przemiana dotknęła przyległe uliczki, pobliskie skwery i place, czy budynek muzeum. Miasto odrestaurowało kilka zabytkowych kamienic oraz wybudowało od podstaw kamienicę u zbiegu ulic Jerozolimskiej i Starowarszawskiej. Dzięki inwestycjom w tkankę mieszkaniową miasto zyskało ponad 100 nowych mieszkań. – Podjęliśmy się trudnego, czasochłonnego i kosztownego zadania, aby historycznej części Piotrkowa przywrócić dawny blask. Aktualnie dużo już za nami, ale nakreślamy sobie kolejne plany – zaznacza prezydent Krzysztof Chojniak.
W ramach nowo planowanej inwestycji mają – od podstaw – powstać 3 budynki, a kolejne dwa przejdą gruntowną modernizację.
Oto co konkretnie ma być wykonane:
– kapitalny remont kamienic przy ulicy Starowarszawskiej 9 i 11;
– rozbiórkę istniejących kamienic przy ul. Starowarszawskiej 13 i 15 i budowę w to miejsce nowych budynków mieszkalnych wielorodzinnych;
– budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Garncarskiej 14-16;
– uporządkowanie terenu w tym rozbiórkę istniejących oficyn oraz nowe zagospodarowanie terenu.
W parterach budynków od strony ul. Starowarszawskiej mają znajdować się lokale usługowe, a na wyższych kondygnacjach mieszkania z tzw. komórkami lokatorskimi. W budynku przy ul. Garncarskiej 14-16 znajdą się wyłącznie mieszkania. Łącznie zyskamy 62 mieszkania oraz 6 lokali usługowych.
Miasto wspólnie z TBS przygotowało wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego o wsparcie przedsięwzięcie 75% dofinansowaniem. Całkowity koszt przedsięwzięcia oszacowano na ponad 30 mln zł.
Polecamy