Archiwum Państwowe jeszcze w tym roku wprowadzi się do synagogi, w której do niedawna swoją siedzibę miała Miejska Biblioteka Publiczna. Nieruchomość przy ul. Jerozolimskiej 29 będzie tylko przystankiem dla archiwistów – do czasu wybudowania obiektu przy ul. Batorego 10. Budynek dawnej synagogi będzie tymczasową siedzibą piotrkowskiego Archiwum Państwowego – informuje piotrkowski magistrat.
W środę (06.11) odbył się briefing prasowy, podczas którego prezydent Krzysztof Chojniak przekazał na ręce dyrektora archiwum Tomasza Matuszaka klucze do budynku oraz dokument potwierdzający użyczenie obiektu .
– Spotykamy się w dawnej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej przekazujemy ten budynek w użyczenie na potrzeby archiwum – mówił prezydent Krzysztof Chojniak. – Archiwum będzie się tutaj mieściło do czasu zakończenia realizacji inwestycji przy ul. Batorego. Jest to sytuacja tymczasowa, natomiast później zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, tenże budynek będziemy adaptować na potrzeby miasta związane m.in.: z kulturą, jak i administracją samorządową.
– W imieniu naczelnego dyrektora Archiwum Państwowego oraz swoim chciałem podziękować władzom miasta za przychylność – mówił Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie. – Archiwum boryka z problemami lokalowymi, dlatego cieszę się, że udało nam się podpisać umowę na pięć lat. Nasza instytucja realizuje zadania non profit na rzecz mieszkańców miasta i regionu, a pozyskanie tego budynku w formie użyczenia pozwoli nam na szerszą realizację wszelkich zadań, a przede wszystkim na dokończenie inwestycji przy ul. Batorego 10 – dodał.
Umowa użyczenia pomiędzy Miastem a Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim została zawarta na okres pięciu lat (do listopada 2024 r.). Przedmiotem użyczenia są dwa budynki dawnej biblioteki oraz łącznik pomiędzy nimi. Nieruchomości użyczone są nieodpłatnie, archiwum będzie ponosiło zaś opłaty związane z użytkowaniem budynków. – Przeprowadzka rozpocznie się lada moment – zapowiedział dyrektor Matuszak.
Podczas spotkania dyrektor archiwum przedstawił także plany dotyczące adaptacji budynku przy ul. Batorego 10, gdzie docelowo będzie mieściła się siedziba placówki. – Musimy wybudować nowy kompleks magazynowy dwukondygnacyjny, który będzie przewidziany na 15 kilometrów akt – mówił dyrektor Tomasz Matuszak. – Dotychczasowa cześć hotelowa zostanie zamieniona przede wszystkim na pomieszczenia biurowe, ale także na dużą salę konferencyjną, salę wystawienniczą, jak również w pełni wyposażoną czytelnię. Zakładamy, że całość prac skończymy w 2022 roku.
Zobacz także:
Polecamy