Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Polska 2050 składa uwagi do strategii rozwoju miasta

Piotrkowscy działacze „Polski2050” złożyli w magistracie ponad 60 uwag do „Strategii Rozwoju Miasta Piotrków Trybunalski 2030”. – To czysta merytoryka dotycząca miasta. A miasto to mieszkańcy, wobec tego uwagi dotyczą zarówno dzieci bo jest między innymi o żłobkach, dotyczą młodzieży, dotyczą ludzi pracujących ale także seniorów. – mówili przedstawiciele stowarzyszenia podczas spotkania z dziennikarzami.

– Składaliśmy w swoim czasie strategię rozwoju województwa łódzkiego, potem poprawki do Planu Sprawiedliwej Transformacji, Strategii Rozwoju Miasta Łodzi. To są wszystko strategie wieloletnie, tak jak i w tym przypadku. Uwag jest około 60. To czysta merytoryka dotycząca miasta. A miasto to mieszkańcy, wobec tego uwagi dotyczą zarówno dzieci bo jest między innymi o żłobkach, dotyczą młodzieży, dotyczą ludzi pracujących ale także seniorów. – mówił Paweł Drążczyk, radny Sejmiku WŁ, podczas spotkania z dziennikarzami. – Mamy w Ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni Instytut Strategii 2050, który opracowuje podobne analizy i programy. – dodał radny.

– Strategia, to bardzo ważny dokument. Do niej powinny się odnosić wszystkie kolejne dokumenty i plan miasta podejmowane do roku 2030, dlatego kluczowe jest to, żeby zawierała cele rzeczywiście potrzebne mieszkańcom. – mówiła Katarzyna Nowakowska koordynatorka Polski 2050 Piotrkowie Trybunalskim i powiecie piotrkowskim. – Część uwag które składamy, to prośba o doprecyzowanie celów, tak żebyśmy w roku 2030 wiedzieli, czy zbliżyliśmy się do nich czy nie, czy cele zostały osiągnięte, czy sytuacja się poprawia czy nie. Jedna z poprawek to propozycja, aby dodać zapis o tym, że ewaluacja będzie opierała się również na badaniu społecznym przeprowadzonym wśród mieszkańców tak żeby określić czy te oczekiwania społeczne zostało spełnione czy nie, szczególnie że sama strategia opierała się właśnie na konsultacjach społecznych które przeprowadzono w marcu. – dodała K. Nowakowska.

– Nasze uwagi to oczywiście nie tylko analiza jakościowa i ilościowa wskaźników, ale to są też propozycje konkretnych rozwiązań. W strategii na szczęście jest dużo miejsca poświęcone osobom wykluczonym społecznie, również tym z problemami zdrowotnymi. W naszym kraju wiemy jak wygląda dostępność opieki zdrowotnej, że jest ona ograniczona. Problemy z dostaniem się do specjalistów są bolączką większości z nas. Chyba jednak najtrudniejsza jest sytuacja osób z problemami natury psychicznej. Tutaj rzeczywiście tych specjalistów brakuje, a w czasach pandami liczba osób z zaburzeniami natury psychicznej, rosła lawinowo. W związku z tym, że w strategii zostały ujęte akcje promujące zdrowy styl życia i akcje profilaktyczne, również zaznaczony jest tam problem zdrowia psychicznego, my proponujemy żeby te działania zintensyfikować kładąc duży nacisk na ochronę zdrowia psychicznego. Tych problemów na pewno będzie przybywać. Wiadomo też, że psychiatria dziecięca jest w dramatycznej sytuacji, dlatego my proponujemy aby prowadzić różne szeroko zakrojone akcje promujące zdrowie psychiczne – mówiła Katarzyna Babczyńska. – Chcemy informować o tym, że nie jest wstydem korzystanie z pomocy psychologicznej czy psychiatrycznej. – mówiła działaczka Polski 2050.

5 3 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!