W Kruszowie (w powiecie łódzkim wschodnim, w gminie Tuszyn) ujawniono ognisko ASF. W związku z tym, stada świń z naszego regionu, a konkretnie z części gmin Moszczenica, Czarnocin i Grabica, znajdą się w strefie ograniczeń.
Wystąpienia Afrykańskiego Pomoru Świń w sąsiednim powiecie, potwierdził w poniedziałek w rozmowie z portalem Piotrkowski24.pl lek.wet. Konrad Dereń, Powiatowy Lekarz Weterynarii. – Przypadek ASFu u świń został potwierdzony w miejscowości Kruszów. W związku z tym, miejscowość Grabina Wola (w gminie Czarnocin) znajdzie się najprawdopodobniej w obszarze zapowietrzonym czyli dawnej strefie czerwonej, choć zaznaczam, że wszystko jest na etapie projektu. Kilkanaście miejscowości z gminy Grabica, Moszczenica i Czarnocin znajdzie się w obszarze objętym ograniczeniami, czyli w dawnej strefie żółtej. – dodał K.Dereń.
Decyzje co do konkretnych miejscowości objętych ograniczeniami, poznamy za kilka dni.
ASF w dwóch powiatach w woj. łódzkim
W dniach 19-20 czerwca 2021 r. Główny Lekarz Weterynarii otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach informację o dwóch dodatnich wynikach badań laboratoryjnych potwierdzających wystąpienie ognisk afrykańskiego pomoru świń w województwie łódzkim, w powiatach łódzkim wschodnim w miejscowości Kruszów, gm. Tuszyn oraz wieruszowskim, w miejscowości Świątkowice, w gm. Lututów. Były to odpowiednio 3 i 4 ognisko ASF w bieżącym roku w Polsce, w gospodarstwach utrzymujących odpowiednio 150 i 40 świń.
Działania Inspekcji Weterynaryjnej
Inspekcja Weterynaryjna natychmiast wdrożyła niezbędne procedury zwalczania afrykańskiego pomoru świń. W tym, w ciągu 24 godzin, uśmiercenie zwierząt z zakażonych stad oraz przekazanie ich zwłok do unieszkodliwienia, a także podjęcie czynności wstępnego czyszczenia i dezynfekcji gospodarstw oraz ich otoczenia. Dzięki szybkim ustaleniom dochodzenia epizootycznego potwierdzono, że ognisko w Świątkowicach było pierwotnym dla ogniska w m. Kruszów, a wirus przeniesiono poprzez zakup zakażonych świń. Ustalono także 3 kolejne gospodarstwa kontaktowe, 2 w województwie łódzkim i 1 w wielkopolskim oraz pobrano próbki do badań laboratoryjnych w celu potwierdzenia kolejnych ognisk choroby. Wszystkie te czynności podjęte zostały w ciągu 48 godzin od wykrycia pierwszego z ognisk ASF w województwie łódzkim, co daje szansę na zatrzymanie transmisji choroby i przecięcie łańcucha epizootycznego jej dalszego szerzenia, a w szczególności przeniesienia wirusa na powiat piotrkowski, o jednym z najwyższych wskaźników pogłowia trzody chlewnej w kraju.
Polecamy