Starosta Piotr Wojtysiak wraz z przedstawicielami samorządu rolniczego a także włodarzami niektórych gmin, napisali list do Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Rolnictwa w sprawie żółtej strefy ASF, w której już od ponad dwóch tygodni znajduje się gmina Aleksandrów. – Mając na uwadze bezpieczeństwo ekonomiczne Rolników Ziemi Piotrkowskiej, którzy są czołowymi hodowcami trzody chlewnej na terenie kraju, apelujemy o natychmiastowe podjęcie działań, które będą miały realny wpływ na sytuację związaną z występowaniem afrykańskiego pomoru świń – piszą sygnatariusze listu.
Od 4 lutego Gmina Aleksandrów znajduje się w żółtej strefie ASF. O swój los drżą producenci trzody chlewnej z gmin: Wolbórz, Grabica, Moszczenica i Czarnocin, które uznawane są za drugie co do wielkości skupisko producenckie w Polsce.
Rolnicy z powiatu poprosili starostę Piotra Wojtysiaka o pomoc w nakłonieniu rządu do skuteczniejszej walki z Afrykańskim Pomorem Świń. „Mając na uwadze bezpieczeństwo ekonomiczne Rolników Ziemi Piotrkowskiej, którzy są czołowymi hodowcami trzody chlewnej na terenie kraju, apelujemy o natychmiastowe podjęcie działań, które będą miały realny wpływ na sytuację związaną z występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Jednocześnie zachęcamy do dialogu z przedstawicielami organizacji rolniczych Ziemi Piotrkowskiej w zakresie zaprezentowanych przez Nas rozwiązań.” czytamy między innymi w piśmie skierowanym do szefa rządu.
W związku z opublikowaniem Decyzji Wykonawczej Komisji (…) która wprowadza obszar ochronny w Gminie Aleksandrów w Powiecie Piotrkowskim My, niżej podpisani, Przedstawiciele Powiatowej Rady Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego działający w imieniu Rolników oraz Samorządowcy Ziemi Piotrkowskiej, zaniepokojeni konsekwencjami ekonomicznymi, jakie niesie za sobą powyższa decyzja wnosimy o:
1. Dokonanie analizy sposobu wyznaczania obszarów ochronnych w przypadku potwierdzenia afrykańskiego pomoru świń u dzika. (…) W Naszej ocenie wyznaczanie stref oraz obszarów powinno odbywać się w atmosferze dialogu społecznego ze środowiskami rolniczymi, przy uwzględnieniu skutków ekonomicznych oraz realnej ochrony gospodarstw przed zawleczeniem wirusa afrykańskiego pomoru świń.
2. Wdrożenie systemu odszkodowań dla rolników, którzy w wyniku wprowadzenia obszaru ochronnego tracą dochód ze sprzedaży trzody chlewnej. Proponujemy wprowadzenie systemu analogicznego do sposobu wypłaty odszkodowań przedsiębiorcom, którzy odnotowali straty w związku z epidemią COVID-19, tj. wypłaty rekompensat stanowiących różnicę pomiędzy ceną rynkową a faktycznie otrzymaną w skupie.
3. działania mające na celu dalszą depopulację dzika na terenie kraju. Należy zauważyć, że ostatnie ognisko w gospodarstwie potwierdzono w październiku 2020 roku, zaś tylko w roku 2021 choroba ta dotknęła 280 dzików. W Naszym przekonaniu realizacja odstrzałów sanitarnych ogranicza transmisję afrykańskiego pomoru świń.
Mając na uwadze bezpieczeństwo ekonomiczne Rolników Ziemi Piotrkowskiej, którzy są czołowymi hodowcami trzody chlewnej na terenie kraju, apelujemy o natychmiastowe podjęcie działań, które będą miały realny wpływ na sytuację związaną z występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Jednocześnie zachęcamy do dialogu z przedstawicielami organizacji rolniczych Ziemi Piotrkowskiej w zakresie zaprezentowanych przez Nas rozwiązań.
Polecamy