… samorządowców, czyli podsumowanie tego, co udało się zrobić w 2017 r. w gminie Rozprza.
Początek roku to czas planów na przyszłość, ale również podsumowań. Miniony rok w gminie Rozprza był przede wszystkim czasem inwestycji.
Do największych sukcesów należy zaliczyć wpisanie terenów gminy do Podstrefy Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Podpisane przez premier Szydło rozporządzenie jest zwieńczeniem 7-letniej pracy włodarzy oraz pracowników Urzędu Gminy. Dzięki temu, na 200 ha w pobliżu Niechcic powstało miejsce, w którym mogą inwestować przedsiębiorcy.
– W związku z tym, że powierzchnia powstałej strefy jest jedną z największych w Polsce, a do tego znajduje się w pobliżu przyszłej autostrady A1, liczymy na duże zainteresowanie inwestorów. Nowe firmy, to przede wszystkim dodatkowe miejsca pracy dla mieszkańców naszej gminy. Cieszę się bardzo, że to się udało. Bardzo dziękuję wszystkim współpracownikom za ogrom pracy włożony w czasie tworzenia Podstrefy – mówi wójt Janusz Jędrzejczyk.
Jednymi z największych wydatków w ubiegłorocznym budżecie gminy były te przeznaczone na inwestycje drogowe. W ubiegłym roku udało się wybudować lub zmodernizować blisko 5 km dróg asfaltowych, 2 km chodników oraz wyremontować dziesiątki kilometrów dróg nieutwardzonych. Wybudowano m.in. ulice Leśną w Rozprzy, Słoneczną i Lipową w Milejowie oraz wspólnie z powiatem piotrkowskim drogę Mierzyn – Cieszanowice, dwa przepusty mostowe w Bryszkach oraz chodnik w Łochyńsku. Ważną inwestycją, zakończoną w grudniu, była budowa parkingu oaz siłowni zewnętrznej wraz z oświetleniem w Niechcicach.
W zeszłym roku udało się również przeprowadzić modernizację pomieszczeń na pierwszym piętrze szkoły podstawowej w Rozprzy. Prace objęły m.in. remont korytarzy, sal lekcyjnych, sanitariatów oraz pokoju nauczycielskiego i gabinetu lekarskiego.
– Szczególnie ważna jest dla nas także troska o ekologię. W czasie realizacji naszych przedsięwzięć staramy się inwestować w odnawialne źródła energii. W ubiegłym roku daliśmy również mieszkańcom możliwość zatroszczenia się o nasze wspólne środowisko. Zakończyliśmy kolejną edycję odbioru materiałów azbestowych z terenu gminy. W jej trakcie, każdy mógł bezpłatnie oddać eternit do profesjonalnej utylizacji. W zeszłym roku odebraliśmy ponad 120 ton materiałów. Jest to największa ilość ze wszystkich edycji, co bardzo cieszy – informuje wójt. – Przeprowadziliśmy również rozmowy z mieszkańcami gminy i na ich podstawie postanowiliśmy wspomóc finansowo montaż instalacji fotowoltaicznych i solarnych na budynkach mieszkalnych. Pierwsze montaże zaplanowane są na koniec tego roku – dodaje Jędrzejczyk.
Wójt zapewnia, że samorządowcy nie zamierzają zwalniać tempa: – Plany na ten rok są równie ambitne. Wystarczy tylko wspomnieć o przybliżonej kwocie na remonty dróg. To blisko 9 milionów złotych. Ponad to, wstępnie przeznaczyliśmy milion złotych na budowę przedszkola w Niechcicach. Mimo napiętego budżetu, ze wszystkich sił staramy się wydatkować środki finansowe tak, by naszym mieszkańcom żyło się lepiej.
Polecamy