Powiatowe Centrum Matki i Dziecka wypowiedziało umowę na świadczenie usług medycznych. Placówka z kontraktem pozostanie tylko do kończ września. – Mogę jędynie potwierdzić, że dziś tj. w piątek około południa, stosowne dokumenty trafiły do sekretariatu NFZ – powiedziała w rozmowie z nami Eliza Bartkowska, szefowa PCMD.
Przypomnijmy, o dramatycznej sytuacji szpitala mówi się od dawna. Już w połowie maja Eliza Bartkowska, dyrektor placówki alarmowała, że pieniędzy z kontraktu wystarczy tylko do 1 października. (Pisaliśmy o tym TUTAJ.) wyjście z sieci szpitali oznaczałoby likwidację Oddziałów Położniczo-Ginekologicznego i Noworodków, które jak twierdzi dyrekcja placówki – przynoszą straty. W ich miejsce miałby powstać ZOL, czyli Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. – Takich oddziałów brakuje w całym regionie – mówiła dyrektor Bartkowska.
Sprawę komentuje także Piotr Wojtysiak, Starosta Powiatu: – Po dwóch minionych sesjach (terminowa oraz nadzwyczajna – przyp. red.) podczas których radni oraz mieszkańcy ziemi piotrkowskiej poznali mechanizmy finansowania świadczeń zdrowotnych przez NFZ, odbieram bardzo wiele sygnałów od oburzonych mieszkańców tym, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci za świadczenia realizowane przez szpital. Wiem, że mieszkańcy chcą zbierać podpisy pod petycją, w której domagać się będą natychmiastowych działań ze strony NFZ, zapłaty zaległych pieniędzy i wyciągnięcia konsekwencji personalnych – mówi starosta i dodaje: – Szpital realizuje mnóstwo świadczeń za które NFZ w ramach sieci szpitali nie płaci, dlatego uważam że działania mieszkańców są zasadne – powiedział Piotr Wojtysiak.
Narodowy Fundusz Zdrowia wydał w tej sprawie oświadczenie:
Oświadczenie Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w sprawie wypowiedzenia umowy przez Powiatowe Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim
Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w dniu 28 czerwca 2019 r. Powiatowe Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim wypowiedziało umowę o udzielanie świadczeń w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia. Umowę wypowiedziano z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Oznacza to, że do 30 września 2019 r. wszystkie oddziały i poradnie pracujące w ramach podstawowego szpitalnego zabezpieczenia tak jak dotąd przyjmują pacjentów.
Łódzki Oddział NFZ natychmiast podejmie działania, które pozwolą na zapewnienie mieszkankom powiatu dostępu do świadczeń ginekologiczno-położniczych na terenie powiatu piotrkowskiego od 1 października 2019 r.
Leczenie na oddziałach kardiologicznym i internistycznym – po zakończeniu umowy z Powiatowym Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim – będzie zapewniał Szpital Wojewódzki w Piotrkowie Trybunalskim. Szpital zapewnia pacjentom kompleksowe świadczenia kardiologiczne, także w zakresie kardiologii interwencyjnej i elektrokardiologii. Łódzki NFZ zwiększy finansowanie tych oddziałów, zgodnie z potrzebami mieszkańców. Szpital wyraził już gotowość zwiększenia liczby łóżek.
Odnosząc się do doniesień medialnych dotyczących organizacji zakładu opiekuńczo-leczniczego w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka, informujemy, że nie znajdują one potwierdzeń w oficjalnej korespondencji ze szpitalem. Powiatowe Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim nie złożyło oferty na ten rodzaj leczenia w kończącym się właśnie konkursie ofert. ŁOW NFZ od 1 sierpnia podpisze 8 nowych umów na leczenie w ZOL-ach w Łódzkiem. Ogłoszenie konkursu uzupełniającego, będzie możliwe pod warunkiem niewykorzystania wszystkich pieniędzy z trwającego postępowania. Przystąpienie do konkursu nie daje gwarancji podpisania umowy z NFZ.
Szpital jest beneficjentem wszystkich dokonanych w 2019 r. zmian w finansowaniu szpitali powiatowych. Otrzymał na ten rok o 564 tys. zł wyższy ryczałt w stosunku do roku 2018. Kolejna zmiana ryczałtu, która jest konsekwencją wzrostu wycen w leczeniu szpitalnym i specjalistycznym, nastąpi 1 lipca. W 2017 r. Szpital był jednym z nielicznych w Polsce, które wykonały ryczałt dużo poniżej 90%. Niestety, Powiatowe Centrum Matki i Dziecka nadal, w niektórych zakresach, notuje poważne niewykonania kontraktu z NFZ. W okresie styczeń-maj br. na kwotę 633 tys. zł.
Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 2019 r. poz. 511) do zadań powiatu należy ochrona zdrowia jego mieszkańców. W Powiatowy Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim na oddziale położniczo-ginekologicznym urodziło się w 2018 r. 1114 mieszkańców powiatu. Łódzki NFZ ze zdziwieniem przyjmuje decyzję o wypowiedzeniu umowy na leczenie piotrkowian.
Mieszkańcy powiatu piotrkowskiego nie mają jednak powodów do niepokoju. Łódzki NFZ zapewnia, że dostęp do leczenia, dotąd realizowanego przez Powiatowe Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim, pozostanie na tym samym poziomie.
Anna Leder
rzecznik prasowy ŁOW NFZ
Łódź, 28 czerwca 2019 r.
Polecamy