Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Coroczna kampania jest okazją do zwrócenia uwagi na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu. Głównym tematem tegorocznych obchodów jest: „Tytoń i zdrowie płuc”.
Kampania ma za zadanie zwiększyć świadomość na temat:
• negatywnego wpływu tytoniu na zdrowie płuc,
• podstawowej roli, jaką płuca odgrywają dla zdrowia i dobrego samopoczucia.
Kampania służy również jako wezwanie do działania, opowiadając się za skuteczną polityką ograniczania konsumpcji tytoniu i angażowania wielu sektorów w te zadania.
Tytoń a zagrożenia dla zdrowia płuc.
Rak płuc. Palenie tytoniu jest główną przyczyną raka płuc i odpowiada za ponad dwie trzecie zgonów z powodu raka płuc na całym świecie. Narażenie na dym tytoniowy w domu lub w miejscu pracy zwiększa ryzyko raka płuc. Rzucenie palenia może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka płuc: po 10 latach od rzucenia palenia ryzyko zachorowania na raka płuc spada o połowę.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc. Palenie tytoniu jest jej główną przyczyną. Pęcherzyki płucne z czasem tracą swoją elastyczność, stają się workowate, gromadzący się w nich śluzu powoduje kaszel, duszność i trudności w oddychaniu. Ryzyko rozwoju POChP jest szczególnie wysokie wśród osób, które zaczynają palić w młodym wieku, ponieważ dym tytoniowy znacznie spowalnia rozwój płuc. Tytoń zaostrza również astmę, która ogranicza aktywność i przyczynia się do niepełnosprawności. Najskuteczniejszym sposobem na spowolnienie postępu POChP i wyciszenie objawów astmy jest wczesne zaprzestanie palenia.
Gruźlica. Uszkadza płuca i zmniejsza czynności życiowe płuc. Gruźlicę dodatkowo pogarsza palenie tytoniu. Składniki chemiczne dymu tytoniowego mogą wywoływać utajone infekcje gruźlicy. Aktywna gruźlica połączona z paleniem tytoniu zwiększa znacznie ryzyko niepełnosprawności i śmierci z powodu niewydolności oddechowej.
Inhalowanie dymu tytoniowego. Noworodki narażone wewnątrzmacicznie na toksyny dymu tytoniowego, przez palącą tytoń matkę lub narażenie matki na bierne palenie, często rodzą się mniejsze i mają słabiej rozwinięte płuca. Małe dzieci narażone na bierne palenie są narażone na ryzyko wystąpienia i zaostrzenia astmy, zapalenia płuc, zapalenia oskrzeli oraz częstych infekcji dolnych dróg oddechowych.
Zanieczyszczenie powietrza. Dym tytoniowy jest bardzo niebezpieczną formą zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach. Zawiera ponad 7 000 substancji chemicznych, z których 69 powoduje raka. Dym tytoniowy może pozostawać w pomieszczeniu przez pięć godzin, w ten sposób narażając niepalących na ryzyko raka płuc, przewlekłe choroby układu oddechowego i zmniejszoną czynność płuc.
Najskuteczniejszym środkiem poprawy zdrowia płuc jest ograniczenie używania tytoniu i wyeliminowanie narażenia na palenie bierne.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego i powiatu zainteresowanych zdrowym stylem życia do Punktu Konsultacyjnego, który pracował będzie 31 maja 2019 roku w godzinach od 9.00 do 12.00 w Parku Jana Pawła II. Osoby zgłaszające się do Punktu mogą wykonać pomiar tętniczego ciśnienia krwi, zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu, otrzymać materiały edukacyjne nt. zdrowego stylu życia i uzyskać poradę jak zerwać z nałogiem palenia.
Polecamy