W 2019 roku Państwowa Inspekcja Sanitarna obchodzi 100-lecie powstania Służb Sanitarnych w Polsce. W Piotrkowie Trybunalskim początki służby sanitarnej datują się na 1947 rok.
Początkiem funkcjonowania służb sanitarnych była Państwowa Zasadnicza Ustawa Sanitarna z 1919 roku, wydana Dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, powołująca do życia Ministerstwo Zdrowia Publicznego. W Piotrkowie Trybunalskim początki służby sanitarnej datują się na 1947 rok. Wtedy na terenie miasta i powiatu piotrkowskiego działało Biuro Sanitarne z siedzibą przy ul. Wojska Polskiego 14. W 1952 roku na bazie Biura Sanitarnego utworzono Kolumny Sanitarne dla miasta i powiatu. Każda z Kolumn zatrudniała 3 kontrolerów. W czerwcu 1952 roku przy Al. Bieruta 21 powstała Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna z laboratorium, która zatrudniała 16 osób, w tym 4 w wyższym wykształceniem.
W 1954 roku z Miejskiej Kolumny Sanitarnej powstała Miejska Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna typu P (bez laboratorium) z siedzibą przy ul. Wojska Polskiego 77. W tym samym czasie istniały też Rejony Sanitarne przy ośrodkach zdrowia w powiecie i przychodniach rejonowych w mieście. W każdym rejonie pracował 1 kontroler sanitarny – higienista, który podlegał Stacjom Sanitarnym.
W 1962 roku dokonano reorganizacji, połączono Miejska i Powiatową Stację, powołując Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną, która mieściła się w 3 budynkach: przy ul. Wojska Polskiego 14, Wojska Polskiego 36 i Al. Bieruta 21. Obecny budynek PSSE został wykupiony w 1962 i po modernizacji w 1964 roku Stacja uzyskała nową siedzibę.
Nowy podział administracyjny w 1975 roku spowodował, że na bazie Powiatowej Stacji powstała Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna, która swoim zasięgiem obejmowała 11 miast i 52 gminy. Jednostkami podległymi były Terenowe Stacje Sanitarno – Epidemiologiczne: w Piotrkowie Trybunalskim, Bełchatowie, Radomsku, Opocznie, Tomaszowie Mazowieckim. Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym w Piotrkowie Trybunalskim i Dyrektorem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej został lek. med. Jerzy Budziłło.
TSSE w Piotrkowie Trybunalskim miała swą siedzibę przy ul. Złotej 8. Państwowym Terenowym Inspektorem Sanitarnym w Piotrkowie Trybunalskim i Dyrektorem TSSE został lek. med. Marian Madera. Od 1986 roku TSSE zmieniała swoją lokalizację kilka razy, była na ul. Dąbrowskiego 16, przy AL. Bieruta 20, przy ul. Wojska Polskiego 27.
W 2003 roku była kolejna reorganizacja Inspekcji Sanitarnej, wtedy powstała w mieście jedna Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna przy Al. 3 Maja 8. Obecnie Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Piotrkowie Trybunalskim i Dyrektorem PSSE jest Elżbieta Dobrzyńska. Stacja zatrudnia 98 osób, w jej strukturze wydzielony jest Oddział Laboratoryjny i Oddział Nadzoru Sanitarnego. Od 2004 roku Oddział Laboratoryjny posiada akredytację w zakresie badań mikrobiologicznych, chemicznych i fizycznych i corocznie poddaje się ocenie Polskiego Centrum Akredytacji w Warszawie. Obecnie prowadzone są badania środków spożywczych, kosmetyków, środowiska pracy, wody przeznaczonej do spożycia i kąpieli oraz badania diagnostyczne w zakresie mikrobiologii i parazytologii.
W 2018 roku laboratorium PSSE wykonało 9 411 badań w ramach nadzoru sanitarnego i 18 796 badań w ramach działalności usługowej. Rocznie PSSE przeprowadza ok. 1600 kontroli sanitarnych sklepów, lokali gastronomicznych, placówek oświatowo-wychowawczych, zakładów pracy, obiektów kultury i wypoczynku, obiektów sportowych, podmiotów leczniczych i pomieszczeń użytku publicznego. Oprócz nadzoru sanitarnego PSSE prowadzi działania w zakresie promocji zdrowia, oświaty zdrowotnej i zdrowego stylu życia.
Dziś także wręczono brązowe medale za zasługi dla Piotrkowa Trybunalskiego. A otrzymały je: Elżbieta Dobrzyńska, Wiesława Kozińska, Joanna Roll oraz Danuta Szokalska.
Polecamy