Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że wojewoda łódzki jednym zarządzeniem zlikwidował dwie delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Biura konserwatora w Piotrkowie i Sieradzu od 1 stycznia przestaną istnieć. Do biura prasowego wojewody przesłaliśmy zapytanie w tej sprawie – dziś otrzymaliśmy odpowiedź.
W mailu przesłanym do naszej redakcji, Elżbieta Węgrzynowska, rzecznik prasowy wojewody pisze: „Decyzja dotycząca likwidacji delegatur WUOZ motywowana jest brakiem efektywności działania rozproszonej struktury organizacyjnej. Dotychczasowa struktura powodowała między innymi: nieefektywne wykorzystanie czasu pracy przez poszczególnych pracowników, brak stałego i skutecznego nadzoru nad pracownikami, brak możliwości wdrożenia systemu zastępstw, zakłócenia w przepływie informacji, niejednolitą linię orzeczniczą oraz brak ujednoliconych procedur i standardów wykonywania zadań. (…) Zmiana struktury organizacyjnej Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi przyniesie liczne korzyści zarówno finansowe, jak i kadrowo-organizacyjne, w tym m.in.: obniżenie kosztów wynajmu pomieszczeń oraz kosztów dostaw usług, możliwość wygenerowania oszczędności w funduszu płac, racjonalizację obciążenia pracą poszczególnych stanowisk pracy w WUOZ, możliwość wdrożenia systemu zastępstw, poprawienie skuteczności zarządzania WUOZ i planowania działań oraz możliwość wyeliminowania konfliktu interesów.
Urzędnicy WUOZ (w tym delegatur) są członkami korpusu służby cywilnej a ich etaty nie podlegają likwidacji. Wszyscy pracownicy otrzymają propozycje przejścia na inne stanowiska” – pisze rzeczniczka.
Delegatura w Piotrkowie Trybunalskim swoim działaniem obejmuje: miasto Piotrków Trybunalski oraz powiaty: bełchatowski, łódzki wschodni, opoczyński, piotrkowski, radomszczański, tomaszowski. Mieszkańcy tych terenów swoje sprawy od nowego roku będą musieli załatwiać w Łodzi. Jednak, jak zapewnia rzeczniczka wojewody, wizyty w stolicy województwa nie będą konieczne. „Zgodnie z przepisami Kodeksu Postępowania Administracyjnego osobiste stawienie się w urzędzie nie jest wymagane. Dokumenty można składać w formie elektronicznej, bądź przez operatora pocztowego do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.”
Polecamy