Temat skażonej wody w gminie Aleksandrów budzi ogromne emocje wśród mieszkańców. Całej sprawie towarzyszy brak jasnych komunikatów, przez co odbiorcy nie wiedzą czy wodę można już używać zwyczajnie, czy nadal trzeba się stosować do zaleceń sanepidu.
W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Wiesławą Kozińską, rzecznikiem prasowym piotrkowskiego sanepidu. – Na obecną chwilę nadal należy stosować się do zaleceń zawartych w komunikacie – podkreśla nasza rozmówczyni. W komunikacie zawarta była konkretna instrukcja, jak należy postępować ze skażoną wodą.
Woda nadaje się do spożycia, kąpieli noworodków, mycia zębów, owoców i warzyw spożywanych na surowo oraz mycia naczyń po uprzednim przegotowaniu (minimum przez 2 minuty) i pozostawieniu do ostudzenia bez gwałtownego schładzania. Woda bez przegotowania może być stosowana do codziennego mycia, prania odzieży, prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet.
Jak informuje Kozińska, wczoraj zostały pobrane nowe próbki wody do badania i w tej chwili poddawane są testom laboratoryjnym. Dlatego o tym czy woda jest czysta dowiemy się najwcześniej jutro koło południa. – Jest to najwcześniejszy możliwy termin, zaznaczam jednak, że badania mogą potrwać dłużej i np. dopiero w czwartek będziemy mogli stwierdzić iż wszystko jest już w porządku – wyjaśnia rzecznik. Najprościej ujmując, woda nadal nie może być spożywana bez przegotowania i trzeba czekać na oficjalne potwierdzenie z sanepidu. Zapytaliśmy także o możliwe przyczyny takiego skażenia. – Te bakterie są bakteriami jelitowymi i mogą się dostać do wody w różny sposób. Często winne są temu nieszczelne urządzenia, brak należytej konserwacji i regularnego czyszczenia wodociągu przez administratora – dodaje Wiesława Kozińska. O dalszym przebiegu sprawy będziemy informowali na bieżąco.
Polecamy