AleksandrówGminyWażne wiadomościWydarzenia

Gminy podpisały umowy na blisko 245 mln zł na  instalację urządzeń do OZE

W województwie łódzkim, na prywatnych posesjach  już wkrótce licznie powstaną:  nowe instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, kolektory słoneczne oraz kotły na biomasę; urządzenia będą zakupione za środki unijne. Instalacje staną w 22 gminach województwa łódzkiego.

W piątek (28.02) przedstawiciele Zarządu Województwa Łódzkiego i  wyróżnionych gmin podpisywali umowy na realizację projektów.

Wśród państwa znajduje się wielu doświadczonych samorządowców, a ja ogromnie się cieszę, że gminy województwa łódzkiego tak chętnie i sprawnie sięgają po unijne środki na odnawialną energię, starając się, by nasze województwo było nie tylko atrakcyjne , ale  i ekologiczne – podkreśliła Joanna Skrzydlewska, Marszałek Województwa Łódzkiego.

Konkurs przewidywał wsparcie infrastruktury służącej do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej pochodzącej ze źródeł odnawialnych oraz urządzeń  służących do jej magazynowania. Odzew był ogromny. Wpłynęło na niego aż 225 wniosków z czego  94 przeszły pozytywnie ocenę formalną i merytoryczną; trzeba było zrobić listę rankingową, bo choć zarząd województwa łódzkiego zwiększył pulę środków przeznaczonych na dofinansowanie, to i tak nie wszystkie  gminy mogły otrzymać wsparcie.

Konkurs wymagał podwójnego sprawdzenia – powiedział do samorządowców Piotr Wojtysiak Wicemarszałek Województwa Łódzkiego  i dodał – wpłynęła ogromna ilość wniosków, tak naprawdę wygrali mieszkańcy województwa łódzkiego, bo chcą zakładać urządzenia do pozyskiwania odnawialnej energii; dziękuję i liczę na to, że ten proces będzie narastał, a  świadomość ekologiczna systematycznie rosła – powiedział Piotr Wojtysiak.

Jedyna gminą z powiatu piotrkowskiego, która otrzymała wsparcie, jest gmina Aleksandrów. Jest to rekordowe dofinansowanie w historii gminy Aleksandrów i wynosi prawie 18 mln złotych – Bardzo się cieszymy z otrzymanego dofinansowania na rozwój odnawialnych źródeł energii w naszej gminie. To ogromny krok w stronę zrównoważonego rozwoju, który pozwoli nam nie tylko obniżyć koszty energii, ale także zadbać o środowisko i przyszłość naszych mieszkańców. Inwestycja w nowoczesne technologie, takie jak fotowoltaika czy pompy ciepła, to dowód na to, że nasza gmina stawia na innowacje i ekologię. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu i wierzymy, że przyniesie on korzyści zarówno mieszkańcom, jak i całemu regionowi- powiedział Paweł Mamrot, wójt gminy Aleksandrów.

Ostatecznie wyłonione zostały 22 zadania do realizacji z wykorzystaniem funduszy europejskich. Instalacje OZE powstaną m.in. w gminach: Galewice, Nowe Ostrowy, Sławno, Kodrąb i Mokrsko. Pompy ciepła, kolektory słoneczne i kotły na biomasę staną też w Paradyżu i Żychlinie, elektrownię słoneczną w Parzniewicach zapowiada spółka Klif Energy.

Najważniejsze w tych projektach jest to, że pieniądze dostają gminy, ale korzystają z nich głównie mieszkańcy, bo na ich  posesjach staną kolektory słoneczne, pompy ciepła i inne instalacje wykorzysujące źródła energii dla swoich  potrzeb – powiedziała marszałek Joanna Skrzydlewska.

Liczbę gmin, które pozyskały środki uzupełniają: Gidle, Masłowice, Sieradz, Aleksandrów, Koluszki, Grabów, Skierniewice, Łęczyca, Łowicz, Głuchów, Oporów, Biała, Zelów, Nieborów i Żychlin.

– Nasza gmina otrzymała ponad 25 mln dofinansowania,  przeznaczymy to na pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, magazyny energii. Mieszkańców nie trzeba było zachęcać, złożyli ponad 300 wniosków, będą mniej płacić za prąd i ciepło – cieszył się Grzegorz Mielczarek, Wójt  gminy Biała. 

Dofinansowanie zawiera się w granicach od niespełna miliona do blisko 30 mln zł i stanowi do 85 procent wartości projektu.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest


0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!