Jeszcze do niedawna bruksizm uchodził za przypadłość wyłącznie stomatologiczną, dziś coraz częściej mówi się o tym, że jest to zaburzenie psychosomatyczne. Chociaż niektórzy bagatelizują u siebie ten problem, może on spowodować poważne konsekwencje zdrowotne i doprowadzić do długotrwałego pogorszenia samopoczucia. Dowiedz się, czym właściwie jest bruksizm i jakie są metody jego leczenia.
Co to jest bruksizm?
Bruksizm to nadmierne i nieświadome zaciskanie zębów oraz zgrzytanie nimi. Osoby z bruksizmem zaciskają szczęki nawet 10 razy mocniej niż osoby, które nie cierpią na tę przypadłość. W wielu przypadkach wykonują także niekontrolowane ruchy szczęką. Zjawisko to najczęściej występuje w nocy podczas snu, ale może dotyczyć również momentów przed i po zasypianiu. Bruksizm u niektórych osób pojawia się także w ciągu dnia, na przykład w stresujących okolicznościach. Nieleczony bruksizm może prowadzić do problemów zdrowotnych – pęknięć szkliwa, nadmiernego ścierania zębów, a w konsekwencji ich osłabienia czy nawet rozchwiania i utraty zębów. Może również spowodować zmiany zwyrodnieniowe w stawach skroniowo-żuchwowych i utrzymujący się w tych okolicach stan zapalny. Bruksizm bywa także odpowiedzialny za nawracające i odporne na leczenie farmakologiczne bóle głowy.
Jak objawia się bruksizm?
Spora część osób z bruksizmem nie czuje żadnych objawów tego zjawiska, zwłaszcza jeśli zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi odbywa się przede wszystkim w nocy. Jest jednak kilka objawów, które mogą sugerować bruksizm:
- starta powierzchnia zębów i uszkodzone szkliwo, nadwrażliwość i bóle zębów podczas spożywania zimnego lub gorącego jedzenia;
- widoczne zmiany w obrębie żuchwy, która u osób z bruksizmem często staje się masywniejsza;
- męczące i nawracające bóle głowy;
- szumy uszne;
- częste stany zapalne w jamie ustnej;
- bóle karku i barków;
- ból, trzaski, przeskakiwanie żuchwy, jej ograniczona ruchomość.
Kogo dotyczy bruksizm?
Bruksizm wśród dorosłej populacji zazwyczaj dotyka osoby między 16 a 45 rokiem życia, choć szczyt występowania tej przypadłości to przedział 18-25, a według innych źródeł jest to 20-29. Przypadłość ta w bardzo dużym stopniu dotyczy również dzieci, z kolei właściwie nie występuje po 65 roku życia. Przyczyny bruksizmu mogą być bardzo zróżnicowane. Mówi się przede wszystkim, że jest on wynikiem silnego stresu i przewlekłego napięcia. Możliwymi przyczynami są również spożywanie dużej ilości napojów z kofeiną, wady zgryzu, choroby jamy ustnej, niewłaściwa dieta, nadmierne żucie gumy, a nawet uwarunkowania genetyczne.
Jak się leczy bruksizm?
Istnieje kilka skutecznych metod leczenia bruksizmu. Za jedną z najlepszych uznaje się zabieg z użyciem toksyny botulinowej, który zapewnia ulgę w nadmiernym napięciu mięśni, a także zmniejsza ryzyko powstawania dalszych uszkodzeń. Leczenie toksyną botulinową redukuje także intensywność tarcia zębów. Efekty takiego zabiegu utrzymują się od 6 do 8 miesięcy. Medycyna estetyczna Łódź w Salve to odpowiedni kierunek, jeśli chcesz poddać się zabiegowi leczenia bruksizmu toksyną botulinową.
Wśród innych metod leczenia bruksizmu wymienia się także założenie na zęby odciążającej szyny relaksacyjnej, która uniemożliwia zgrzytanie zębami i wytwarzanie tarcia między łukami zębowymi. Jest to jednak wyłącznie działanie doraźne – zdjęcie szyny relaksacyjnej spowodowałoby ponowny nawrót przypadłości. Bruksizm często ma podłoże psychosomatyczne, dlatego leczenie odbywa się także przy udziale odpowiednio dobranej psychoterapii. Przydatna może okazać się również fizjoterapia stomatologiczna, oparta przede wszystkim na terapii manualnej, a także odpowiednio dobranych ćwiczeniach. Bruksizmu nie należy bagatelizować!
Polecamy