25 listopada 2024 roku rozpocznie się sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, podczas której posłowie zajmą się m.in. zatwierdzeniem składu nowej Komisji Europejskiej na lata 2024-2029, wsparciem UE dla Ukrainy, współpracą wojskową Rosji z Koreą Północną oraz budżetem UE na 2025 rok.
Pierwszego dnia sesji plenarnej posłowie omówią aktualną sytuację i nowe trendy w walce z przemocą wobec kobiet w UE i na arenie międzynarodowej. Z okazji Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet (25 listopada) posłowie mają zwrócić uwagę na trwającą na całym świecie przemoc ze względu na płeć oraz wezwać nową Komisję do działania.
We wtorek, podczas debaty plenarnej, posłowie mają potwierdzić swoje silne poparcie dla Ukrainy i skrytykować współpracę wojskową między Rosją a Koreą Północną. W oświadczeniu wydanym przez liderów parlamentarnych grup politycznych 19 listopada 2024 roku wezwano państwa UE do „zwiększenia wsparcia dla Ukrainy pod każdym względem, w tym politycznym, finansowym, wojskowym i humanitarnym” oraz powtórzono, że „popieramy i wspieramy Ukrainę w każdy możliwy sposób aż do jej zwycięstwa”. Drugiego dnia sesji posłowie do PE mają także zatwierdzić porozumienie w sprawie budżetu UE na 2025 rok, aby sprostać obecnym wyzwaniom i zarządzać kosztami spłaty unijnego instrumentu odbudowy. Podczas negocjacji z państwami członkowskimi, Parlament uzyskał ponad 230 milionów euro finansowania ponad wstępny projekt wniosku Komisji, aby skuteczniej koncentrować się na kluczowych programach i politykach UE mających na celu poprawę życia ludzi, zwiększenie konkurencyjności i sprostanie wyzwaniom takim jak klimat, zdrowie, migracja czy obrona. We wtorek posłowie omówią także hybrydowy atak na infrastrukturę krytyczną Morza Bałtyckiego. W listopadzie 2024 roku na Morzu Bałtyckim przecięto dwa podmorskie kable telekomunikacyjne. Pierwszy z nich łączył Finlandię i Niemcy, a drugi Litwę i Szwecję.
Trzeciego dnia sesji plenarnej, po debacie z nowo wybraną przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen na temat jej zespołu i programu, posłowie zagłosują nad zatwierdzeniem nowego kolegium komisarzy. Parlament w pełnym składzie zagłosuje nad całą listą kandydatów w głosowaniu imiennym. Do zatwierdzenia, kolegium komisarzy potrzebuje poparcia większości oddanych głosów (art. 129 ust. 7 Regulaminu PE). Po wyborze przez Parlament i po formalnym mianowaniu przez Radę Europejską kwalifikowaną większością głosów, nowa Komisja Europejska ma objąć swoje obowiązki 1 grudnia 2024 roku. W środę posłowie do PE przedstawią także propozycje poprawy ochrony obywateli UE przed biernym paleniem i aerozolami, w tym z papierosów elektronicznych. Parlament omówi również przypadki łamania praw człowieka, zasad demokracji i państwa prawa na świecie.
W czwartek posłowie do PE i Komisja Europejska będą dyskutować o tym, jak lepiej bronić praw dzieci w UE i poza nią. 35 lat od czasu, gdy dzieci zostały po raz pierwszy uznane za podmioty prawne uprawnione do korzystania z praw człowieka i podstawowych wolności, na sesji plenarnej omówione zostaną sposoby wzmocnienia praw dzieci w UE i na świecie. Ostatniego dnia sesji plenarnej Parlament zagłosuje nad rezolucją w sprawie spornego wyniku wyborów parlamentarnych w Gruzji, które odbyły się 26 października 2024 roku. Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili oświadczyła niedawno, że ostatnie sporne wybory parlamentarne w tym kraju zostały sfałszowane, a rządząca partia Gruzińskie Marzenie ogłosiła skradzione zwycięstwo. Międzynarodowi obserwatorzy również zgłosili kilka naruszeń, a czołowi posłowie do PE wezwali do przeprowadzenia dokładnych dochodzeń w sprawie domniemanych oszustw wyborczych.
Polecamy