Po zakończeniu oficjalnych uroczystości Marszałek Józef Piłsudski, premier Walery Sławek oraz Dorota Jankowska, burmistrz Sulejowa, odwiedzili kilkanaście sołectw i sulejowskich obwodów, w których mieszkańcy przygotowali piękne niepodległościowe dekoracje. Dziękujemy za Państwa zaangażowanie. To był niesamowity pokaz patriotyzmu i jedności.
Poniedziałkowe gminne obchody 106. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się w Barkowicach Mokrych. Pani burmistrz złożyła tam kwiaty pod pomnikiem 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej, ponieważ partyzanci, którzy stoczyli w tym miejscu potyczkę z hitlerowcami podczas „Akcji Burza”, też walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny.
O godzinie 8:45 rozpoczął się okolicznościowy przemarsz z Placu Straży do kościoła pod wezwaniem świętego Floriana w Sulejowie. Wzięli w nim udział między innymi: Mażoretki Perły Sulejów, strażacy z miejskich i gminnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, członkowie Orkiestry Dętej OSP Witów, harcerze, a także samorządowcy, zaproszeni goście, mieszkańcy ziemi sulejowskiej i przedstawiciele gminnych szkół i placówek opiekuńczych – w tym uczniowie ze sztandarami. Podczas uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny, proboszcz Leszek Druch przytoczył słowa Cypriana Kamila Norwida, przypominając, że „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.
Po zakończeniu mszy, jej uczestnicy ponownie przemaszerowali na Plac Straży, dołączyli do nich członkowie grupy rekonstrukcyjnej Stowarzyszenia Ułanów imienia Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Hubala.
Po dotarciu na Plac Straży odśpiewano hymn państwowy, a następnie do mównicy podeszła Dorota Jankowska, burmistrz Sulejowa. – Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zatriumfowała wolność, odrodziła się Polska – nasza Polska. Z całego serca kocham Cię moja Ojczyzno! 123 lata niewoli, cierpienia – naród polski strząsnął ze swych ramion i podniósł wysoko głowę. My dumni Polacy odzyskaliśmy swój kraj. Odbyło się to wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków, pamiętamy o tym – i w tej uskrzydlającej radości z niepodległości jest miejsce, żeby uczcić pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którzy ponieśli trud odbudowy zniszczeń po I wojnie światowej, rozpoczęli odbudowę, rozwój gospodarczy i cywilizacyjny – powiedziała pani burmistrz.
W podobnym tonie wypowiedzieli się również poseł Grzegorz Lorek oraz Marek Mazur, I wicewojewoda łódzki. – Od nas wszystkich zależy jaka to będzie Ojczyzna, od nas zależy, czy będzie piękna, czy będziemy w niej zadowoleni, czy będziemy w niej szczęśliwie żyć. – powiedział poseł Grzegorz Lorek.
– Mam satysfakcję z udziału w tej przepięknej uroczystości. Już od kilku dni, w różny sposób, świętujemy tę niepodległość. My wiemy czym jest wolność i niepodległość, ale obserwując to co się dzieje za wschodnią granicą, to jest czas, żebyśmy szczególnie o tym pamiętali – podkreślał Marek Mazur.
Na koniec członkowie Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Witowa wykonali kilka patriotycznych utworów, akompaniując w ten sposób Marszałkowi Józefowi Piłsudskiego i premierowi Waleremu Sławkowi, którzy w trakcie pojawili się na Placu Straży. W te historyczne postacie wcielili się Rafał Kulbat oraz Wojciech Węgliński, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej i Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego w Sulejowie. Uczestnicy uroczystości chętnie robili sobie z nimi zdjęcia, a kilka minut później panowie wsiedli w zabytkowy samochód z epoki i rozpoczęli patriotyczny przejazd, podczas którego spotykali się z mieszkańcami i oceniali przygotowane przez nich dekoracje. Podczas podróży towarzyszyli im strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Przygłowie, którzy też podróżowali zabytkowym pojazdem, a konkretnie wozem strażackim z lat 70-tych ubiegłego wieku.
Podróż trwała kilka godzin, a wszystkie dekoracje były wspaniałe. Kolejność przejazdu i lokalizacja poszczególnych dekoracji była następująca:
- Wójtostwo – dekoracje znajdowały się przy posesji sołtysa,
- Łęczno – przy remizie OSP,
- Krzewiny – przy remizie OSP,
- Biała – przy remizie OSP,
- Bilska Wola – skrzyżowanie z drogą w kierunku Karolinowa,
- Podlubień – przy kapliczce,
- Kłudzice – przy posesji pani sołtys,
- Witów – sala OSP i posesja przy numerze 54A
- Witów-Kolonia – brama kościelna
- Zalesice/Zalesice Kolonia – przy starej szkole
- Poniatów – przy byłej stacji kolejki wąskotorowej
- Przygłów – przy remizie OSP
- Włodzimierzów – przed Szkołą Podstawową imienia Przyjaciół Przyrody
- Nowa Wieś – przy kapliczce (droga w kierunku Koła)
- Koło – przy świetlicy wiejskiej,
- Barkowice – ul. Widok, przy posesji pani sołtys
- Sulejów – obwód numer 2 – w okolicy skrzyżowania ulic Targowej i Dobra Woda, przy kapliczce.
- Sulejów – obwód numer 1 – przy rondzie obok opactwa Cystersów.
Ostatnim elementem poniedziałkowych obchodów był koncert patriotyczny, który zorganizowano w sulejowskiej auli multimedialnej, przy ulicy Rynek 1, pod hasłem „Cztery pory wolności”. Wystąpili: Z Golesz Orkiestra (wiosna), Piliczanie (lato), Róbmy Swoje (jesień), aMOKtorzy i Cykady (zima).
Polecamy