Radni Rady Miejskiej w obecności sołtysów przyjęli stanowisko w sprawie planowanego przebiegu trasy S12 na odcinku Łódź Południe – Kozenin.
Spotkanie radnych Rady Miejskiej oraz sołtysów z sołectw Wolbórz, Komorniki, Bogusławice, Brudaki, Studzianki i Żywocin, odbyło się w wolborskim magistracie. W spotkaniu wzięli także udział: Andrzej Jaros burmistrz Wolborza i jego zastępca Dymitr Jędryka na czele. Wszyscy zebrani uznali, że każda budowa drogi i węzłów drogowych to szansa na rozwój gminy, nowe inwestycje i miejsca pracy. Jednak budowa taka, zawsze wiązać się będzie także z wysiedleniami i odszkodowaniami dla właścicieli gospodarstw, domów i pól uprawnych.
Zebrani omówili te zagrożenia wynikające z wariantów przebiegu trasy przez fragment gminy i zgodnie wypracowali stanowisko zawierające uwagi, które będzie złożone w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Stanowisko Rady Miejskiej w Wolborzu w sprawie budowy S12 na odcinku Łódź Południe – Kozenin.
- W związku z licznymi uwagami spływającymi do Urzędu Miejskiego w Wolborzu wnosimy o ponowne przeanalizowanie możliwości poprowadzenia trasy S12 poprzez węzeł S8 Tomaszów Mazowiecki Zawada lub węzeł S8 Tomaszów Mazowiecki Północ.
- Jeśli nie uda się poprowadzić trasy S12 na inny węzeł niż w Studziankach, wnosimy o zaprojektowanie tak przebiegu trasy S12, aby zminimalizować ilość wyburzeń domów mieszkalnych, gospodarstw rolnych czy budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej.
- Wnosimy o rezygnację z przebiegu trasy S12 przez miejscowości Żywocin i Komorniki. Miejscowości te charakteryzują się zwartą zabudową i dużymi, dobrze rozwiniętymi gospodarstwami rolnymi. Poprowadzenie przez nie trasy wiązałoby się z dużą ilością wyburzeń domów mieszkalnych, budynków gospodarczych i inwentarskich czyli całych gospodarstw budowanych przez kilka pokoleń. Wariant ten koliduje z nowo wybudowaną przez Gminę Wolbórz infrastrukturą w postaci sieci wodociągowych (wymiana wodociągów azbestowych), sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i tłocznej. W latach 2023 – 2024 przebudowaliśmy również od podstaw drogę w miejscowości Komorniki, a obecnie pozyskaliśmy z Funduszy Europejskich środki na drogę w miejscowości Żywocin. Inwestycje te podniosły znacząco standard życia naszych mieszkańców, a przebieg trasy bezpośrednio przez te miejscowości zniszczy wieloletni wysiłek i utratę efektu naszej pracy jako samorządu.
- W 2023 roku przebudowaliśmy Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Komornikach. Modernizacji poddano całą szkołę wraz z zakupem nowoczesnego wyposażenia. W 2024 roku pozyskaliśmy środki zewnętrzne i już budujemy zadaszenie wraz z zapleczem szatni nad boiskiem wielofunkcyjnym. Obiekt ten znajduje się bardzo blisko przebiegu dwóch wariantów niebieskiego i zielonego planowanej trasy S12 stąd nasz niepokój o warunki w jakich przyjdzie prowadzić zajęcia lekcyjne wewnątrz i na zewnątrz budynku. Niezaprzeczalnym faktem jest generowanie znacznego hałasu przez drogi ekspresowe, a stosowane ekrany tylko nieznacznie redukują ich obciążenie dla przyległego terenu. Wnosimy o zastosowanie jak największej odległości trasy od terenu szkoły i rozwiązań, które nie pogorszą warunków nauki dzieci w Szkole Podstawowej w Komornikach.
- Planowana trasa S12 dzieli również pola uprawne, co ma negatywny wpływ na funkcjonowanie gospodarstw rolnych i może spowodować pogorszenie warunków życia rolników, a nawet nieopłacalność prowadzenia dalszej działalności. Na tym terenie znajdują się dobre ziemie klasy III i IV wykorzystywane pod uprawy w prężnie funkcjonujących gospodarstwach rolnych. Planowane przebiegi nie powinny doprowadzać do podziału działek na małe fragmenty, do których będzie trzeba pokonać znaczną odległość, ich uprawa stanie się nieopłacalna, a rolnik nie będzie mógł pozyskać dopłat.
Polecamy