Wakacje to dla wielu młodych ludzi nie tylko czas odpoczynku, ale także okazja do podjęcia pierwszej pracy zarobkowej. Wzrost zainteresowania pracą wśród uczniów i studentów w okresie letnim to trend zauważalny w całym kraju, nie inaczej jest w Piotrkowie Trybunalskim i okolicach. Dlaczego młodzież decyduje się pracować w czasie wakacji, jakie stawki mogą otrzymać oraz gdzie mogą szukać ofert pracy? Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu zjawisku, a także porozmawiać z młodymi ludźmi, którzy podjęli się pracy wakacyjnej.
Dlaczego młodzież chce pracować w czasie wakacji?
Motywacje młodych ludzi do podjęcia pracy w czasie wakacji są różnorodne. Jednym z głównych powodów jest chęć zarobienia własnych pieniędzy i uniezależnienia się finansowo od rodziców. Dla wielu uczniów praca to również okazja do zdobycia cennego doświadczenia zawodowego, które może być przydatne w przyszłości.
– Chciałem zarobić na nowe książki i materiały do szkoły. Dzięki pracy w wakacje mogę sobie na to pozwolić bez proszenia rodziców o pieniądze – mówi 17-letni Mateusz, który podjął pracę w jednej z kawiarni
na piotrkowskiej Starówce.
– Praca wakacyjna to dla mnie przede wszystkim szansa na zdobycie doświadczenia. W przyszłości chcę pracować w marketingu, więc teraz pomagam w agencji reklamowej. To świetne doświadczenie – dodaje 19-letnia Ola.
Na jaką stawkę mogą liczyć uczniowie?
Stawki, na jakie mogą liczyć młodzi pracownicy, różnią się w zależności od rodzaju pracy, regionu oraz doświadczenia. Średnie wynagrodzenie dla uczniów i studenci wynosi od 20 do 30 złotych za godzinę brutto. W przypadku bardziej wymagających prac, takich jak praca w gastronomii czy sprzedaży, stawki mogą być wyższe.
Gdzie młodzież może szukać ofert pracy?
Młodzi ludzie mają wiele możliwości znalezienia pracy na wakacje. Popularnym źródłem ofert są portale internetowe. Warto także odwiedzać strony lokalnych firm i instytucji, które często publikują ogłoszenia o poszukiwaniu pracowników sezonowych.
– Poszukujemy ambitnej, dokładnej i zorganizowanej osoby, która chce się rozwijać i zdobyć nowe umiejętności. Możesz być uczniem lub studentem, możesz nawet nie mieć ukończonych 18 lat! Ważne, żebyś umiał/a pisać po polsku (ortografia, interpunkcja, styl), tworzyć argumentację i wyszukiwać informacje. Cenimy ambitność oraz dobre zorganizowanie. Przyda się też umiejętność obsługi komputera (Word) oraz obowiązkowo dostęp do Internetu – mówi Wojciech Malesa z piotrkowskiej kancelarii Ordo. – Proponujemy stawkę godzinową 29 zł na początek (dla ucznia/studenta do 26 roku życia jest to kwota „na rękę”, dla pozostałych: kwota brutto). – dodaje Malesa.
– Masza agencja niestety nie oferuje pracy dla pracowników młodocianych, ale jeśli ktoś skończył już 18 lat i jest na przykład studentem, możemy zaoferować mu drobne prace najczęściej w branży logistycznej. To pakowanie produktów, kompletacja zamówień, układanie towaru i inne tego typu zajęcia. Może to być praca na zastępstwo na czas urlopu innych pracowników – mówi przedstawicielka Agencji Pracy Tymczasowej Manpower.
Na koniec
Praca wakacyjna to dla młodzieży nie tylko sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy, ale także okazja do zdobycia cennego doświadczenia zawodowego. Młodzi ludzie chętnie podejmują się różnorodnych prac, od gastronomii po marketing, co pozwala im nie tylko uniezależnić się finansowo, ale także lepiej przygotować się do przyszłej kariery zawodowej. Stawki za pracę wakacyjną są jednak zróżnicowane. Oferty pracy można znaleźć głównie na portalach internetowych, stronach lokalnych firm oraz w biurach pracy tymczasowej. Dzięki takim możliwościom młodzież ma szansę na wartościowe i satysfakcjonujące wakacje.
Polecamy