Sulejowskie Dni Pola, które już od kilkunastu lat są organizowane w miejscowej Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian, to jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń rolniczych w naszym regionie. W tym roku spotkano się tam już po raz dwunasty i omówiono między innymi wyniki doświadczeń przeprowadzonych w latach 2021-2023 na terenie województwa łódzkiego. Honorowymi patronami tego wydarzenia, byli Piotr Łączny starosta piotrkowski oraz Dorota Jankowska, burmistrz Sulejowa.
Oprócz patronów honorowych, a więc pani burmistrz i reprezentującego starostę piotrkowskiego Bernarda Matyszewskiego, przewodniczącego Rady Powiatu Piotrkowskiego, oficjalnego otwarcia XII Sulejowskich Dni Pola dokonali: Marek Mazur, wicewojewoda łódzki, Henryk Bujak, dyrektor Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych, Andrzej Górczyński, członek Zarządu Województwa Łódzkiego oraz Przemysław Majchrowski, dyrektor sulejowskiej Stacji.
– Szczególnie witam naszych patronów. Chciałbym złożyć podziękowania na ręce marszałka województwa łódzkiego, który jest naszym partnerem ustawowym, jeżeli chodzi o realizację porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego – powiedział Przemysław Majchrowski, który następnie wręczył Andrzejowi Górczyńskiemu oraz Piotrowi Wojtysiakowi, byłemu staroście piotrkowskiego, a obecnie radnemu Sejmiku Województwa Łódzkiego, publikacje pod tytułem „Wyniki Porejestrowych Doświadczeń Odmianowych w województwie łódzkim w latach 2021-2023”.
Przedstawiciele sulejowskiej SDOO od wielu lat upowszechniają wiedzę o odmianach roślin uprawnych, a czytając tę konkretną pozycję rolnicy mogą się dowiedzieć jakie odmiany najlepiej hodować na terenie województwa łódzkiego. Można to też sprawdzić na stronie internetowej Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych, a niebawem również za pośrednictwem specjalnej aplikacji.
– Witam państwa bardzo serdecznie na zawsze gościnnej ziemi sulejowskiej. My mamy bardzo duże szczęście, bo stacja doświadczalna oceny odmian znajduje się właśnie tutaj. Jest to więc wyjątkowe miejsce na wymianę doświadczeń, na dobry materiał, który dostają państwo do swoich gospodarstw rolnych. Nasza gmina jest gminą rolniczą w bardzo dużym wymiarze, w związku z tym funkcjonowanie we wzajemnej synergii jest niezwykle ważne. Tym samym otwieramy nowy rozdział w naszych relacjach gminno-doświadczalnych. Dziękuję za zaproszenie i życzę udanej wymiany doświadczeń – powiedziała Dorota Jankowska, burmistrz Sulejowa.
Podczas Dni Pola tradycyjnie można było się spotkać z wystawcami oraz obejrzeć miejscowe pola doświadczalne.
Polecamy