Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Bernardyni są w Piotrkowie od 400 lat

1 czerwca wierni kościoła katolickiego, obchodzili uroczystości rocznicowe koronacji obrazu Matki Bożej Piotrkowskiej, z kolei wczoraj (02.06) odprawiono mszę z celebracją jubileuszu 400-lecia pojawienia się o.o. Bernardynów w Piotrkowie. Eucharystii przewodniczył bp. Ireneusz Pękalski.

Na uroczystości zgromadzili się przyjaciele sanktuarium i mieszkańcy Piotrkowa, na czele z władzami miasta i powiatu. Byli obecni księża diecezjalni i zakonni, w tym przedstawiciele jezuitów i redemptorystów, bracia nowicjusze z Leżajska oraz siostry zakonne: bernardynki, karmelitanki, westiarki i służebniczki.

W wygłoszonej homilii bp Pękalski przywołał krótko historię obecności bernardynów w Piotrkowie:

Zanim bernardyni założyli swoją siedzibę w Piotrkowie, byli już o wiele wcześniej znani w tym mieście. Przybywali tu kwestarze z odległego o kilkadziesiąt kilometrów klasztoru w Warcie. Spotykali się wówczas z propozycją, zarówno od wiernych, jak i ze strony miejscowego proboszcza, aby przychodzili nie tylko do nich po ofiary, ale chętnie widziani by byli na ambonie.

mówił duchowny i wspominał:

Od początku swego pobytu w Piotrkowie bernardyni zdobyli przez pracę duszpasterską uznanie wśród wiernych. Na nabożeństwa przychodzili do kościoła klasztornego bardzo licznie mieszkańcy miasta i okolicy. Ojcowie chętnie spowiadali, głosili kazania, szerzyli kult Męki Pańskiej, dbali o cześć świętych Patronów, zwłaszcza św. Franciszka i św. Antoniego. Na specjalne podkreślenie zasługuje kult Matki Bożej Pocieszenia. Ojcowie konwentu piotrkowskiego akcentowali swe uczucia narodowe w powstaniu listopadowym, w czasie manifestacji przedstyczniowych i w samym powstaniu styczniowym. Za udział w ruchach wolnościowych spotkał klasztor piotrkowski ten sam los, co inne klasztory, zaangażowane w powstaniu styczniowym. Kasata klasztoru nastąpiła w nocy z 27/28 XI 1864 r. Bernardynów przewieziono do klasztoru etatowego w Warcie. Powrót bernardynów do piotrkowskiego klasztoru nastąpił dopiero w 1922 r., po 58 latach nieobecności.

Biskup Pękalski wspominał także dzieło ówczesnego gwardiana, ojca Gracjana Kubicy:

Warto nadmienić, że w 2001 r. w klasztorze powstało Oratorium św. Antoniego – jest to świetlica socjo-terapeutyczna dla dzieci i młodzieży miasta. To tutaj są też sprawowane Msze św. w najważniejsze święta narodowe z udział władz miasta – w dniach 3 maja i 11 listopada. Od wielu lat gromadzą się tu myśliwi, aby uczcić swego patrona – św. Huberta.

Podziękowania Kościołowi łódzkiemu, wiernym i współbraciom złożył na koniec mszy św. Prowincjał o.o. Bernardynów:

Kiedy ten klasztor budowano, wzniesiono go poza murami miasta i nie tylko dlatego, że w obrębie murów było już ciasno, ale również dlatego, aby duchowi synowie św. Franciszka troszczyli się o ludzi mieszkających na przedmieściu. Dzisiaj mury miejskie już nie istnieją. Pozostała bliskość między bernardynami a mieszkańcami tego miasta. Ten klasztor od zawsze był dla mieszkańców „źrenicą oka”, miejscem otaczanym sympatią i troską. Są takie miejsca o których mówi się: klasztor w sercu miasta. I nie dotyczy to tylko lokalizacji tego miejsca, ale także tego wszystkiego co czujemy, myśląc o tym kościele, klasztorze i dobru, które tu się dzieje. Niech więc nadal ten klasztor będzie w sercu miasta. Niech to miasto będzie w sercu braci, którzy tutaj posługują.

Na zakończenie liturgii list Ministra Generalnego Zakonu Braci Mniejszych – o. Massimo Fusarellego, odczytał o. Konrad Cholewa – Definitor Generalny. Ojciec Generał podkreślił już w pierwszych słowach listu:

Jest to Jubileusz misji, służby, uświęcania siebie i innych, przez minione cztery wieki. Takie Jubileusze jak ten, który Was gromadzi, jest dla nas, a bynajmniej powinien być, przede wszystkim okazją do wdzięczności Panu Bogu za działanie Ducha Świętego we wszystkich braciach, którzy tworzyli, pielęgnowali i utrwalali to Boże dzieło. Nie brakuje wśród nich braci świętych, nie tyle świętością, którą rozpoznał i potwierdził Kościół w darze kanonizacji, ale świętych cichością i prostotą życia, których imion ani piotrkowskie kroniki, ani nagrobki nie pamiętają.

Sanktuarium w Piotrkowie Trybunalskim Generał Zakonu odwiedzi osobiście już za trzy tygodnie – 23 czerwca będzie przewodniczył wieczornej eucharystii.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!