„UWAGA! Dnia 01.12 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz” – głosi alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, dlatego lepiej nie wychodzić na ulice Piotrkowa. Stan powietrza w naszym mieście jest – delikatnie mówiąc – kiepski. Przekroczenia norm pyłu zawieszonego PM 2,5 sięgają 1200% a PM10 około 500% (stan na godzinę 9:50)
Największe wartości wskazuje czujka na ulicy Wysokiej w Piotrkowie. Tutaj wartość pyłu zawieszonego PM10 wyniosła 217µg/m³ czyli przekroczenie norm WHO o 482%, a pyły PM 2,5 wyniosła 175µg/m³ co daje przekroczenie norm o 1161%.
Polski Alarm Smogowy informuje, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wywołuje dolegliwości ze strony układu oddechowego: częściej chorujemy lub mamy ostrzejsze objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), astmy, a także zakażeń układu oddechowego.
❗Alert RCB❗
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) December 1, 2023
"UWAGA! Dnia 01.12 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz".
Alert RCB tej treści został wysłany do odbiorców w powiecie pleszewskim, radomszczańskim i Piotrkowie Trybunalskim. pic.twitter.com/65Md8Gy7dp
Zaostrzenia przebiegu choroby obturacyjnej płuc mają miejsce zwykle jesienią i zimą, czyli w okresach częstego występowania infekcji układu oddechowego. Jest to także okres znacznego wzrostu stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu. Po wykluczeniu infekcji często jedynym czynnikiem ryzyka zaostrzeń tej choroby u osób niepalących jest właśnie zanieczyszczenie powietrza. Należy podkreślić, że każde zaostrzenie objawów tego schorzenia, które wymaga hospitalizacji, zwiększa ryzyko śmierci.
U osób zamieszkałych w zanieczyszczonych aglomeracjach pospolite infekcje układu oddechowego przewlekają się nierzadko do kilku tygodni, choroba ma cięższy przebieg i częste powikłania.
Polecamy