Szukając informacji o szkole średniej dla dziecka, jeden z rodziców trafił na stronę internetową Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wolborzu. Przeglądając jej zasoby, wszedł na zakładkę „50-lecie szkoły”, zawierającą m.in. krótką historię Wolborza i… przetarł oczy ze zdumienia. Takiego steku bzdur już dawno nie widział. Przeanalizujmy tylko kilka ostatnich linijek tekstu.
Bzdura pierwsza: W wyniku zwycięstw Napoleona (…) Wolbórz zostaje włączony do utworzonego w 1815 r. Królestwa Polskiego. – Tymczasem Wolbórz znalazł się w Królestwie Polskim w wyniku klęsk Cesarza Francuzów. W wyniku zwycięstw Napoleona, miasto zostało włączone do Księstwa Warszawskiego, powstałego na mocy pokoju w Tylży w 1807 roku.
Bzdura druga: W 1820 r. (…) odebrano Wolborzowi prawa miejskie. – Wolbórz przestał być miastem 4 lutego 1870 roku. A o tym, dlaczego tak się stało, pisał tutaj chociażby nasz naczelny.
Bzdura trzecia: Podczas I i II wojny światowej Wolbórz został zbombardowany i spalony. – Tak, ale spotkało to miejscowość w znacznym stopniu jedynie podczas drugiej wojny światowej.
Bzdura czwarta: 18 I 1945 r. Wolbórz został oswobodzony przez Wojska Polskie. – Tego dnia, po ucieczce Niemców, do Wolborza wkroczyła Armia Czerwona.
ZS CKU w Wolborzu, to szkoła o długiej tradycji. Jej nazwa z biegiem lat zmieniała się, ale placówka, pomijając jej „pedagogiczny początek”, zawsze była jednym z liderów rolniczej edukacji młodzieży. Szkoda, by to, co znajduje się na jej wizytówce, psuło ten wizerunek.
Polecamy