Ruiny prawdopodobnie XIV wiecznego zamku odkryto w Wolborzu. Z budowli pozostały w ziemi jedynie fundamenty, ale znalezisko określane jest „Świętym Graalem zamków województwa łódzkiego”.
Do wyznaczenia położenia pozostałości zamku, użyto georadaru, który wskazał fundamenty budowli.
Znajdujemy się obecnie na zamku górnym, jednej z trzech części zamku wolborskiego. Zajmowała ona około 1500 m² powierzchni zamkniętej murami, z wielką wieżą ostatecznej obrony w narożniku, dwoma potężnymi domami zamkowymi zbudowanymi w okresie renesansu w początkach wieku XVI, znakomitą renesansową logią zwróconą stronę dziedzińca, niesamowitymi wnętrzami, które nie ustępowały wspaniałością Wawelowi – mówił archeolog Tomasz Olszacki.
Kolejny jego człon znajdował się od strony wschodniej, za fosą okalającą zamek górny i był to tak zwany zamek dolny, który pełnił funkcje administracyjne i gospodarcze.
Oczywiście, że się cieszę z tego znaleziska. To było moje marzenie – mówi z dumą burmistrz Wolborza Andrzej Jaros. – Starałem się o to od kiedy przeczytałem książkę pana Marka Gajdy, który dokładnie opisał te komnaty, opisywał wszystko co się działo w tym zamku, ale nie było jednego, czyli nie mogliśmy sobie tego zamku wyobrazić. Jego wielkości i to był ten element brakujący. Więc kiedy dzisiaj będziemy mogli ten zamek pokazać, to będzie takie dopełnienie tamtego obrazu – dodał burmistrz.
Za około 1,5 miesiąca powstanie wizualizacja obiektu, która stanie się podstawą do stworzenia pomnika zamku. Odsłonięcie planowane jest na czerwiec.
Polecamy