GminyWażne wiadomościWydarzenia

Łódzkie przyjazne seniorom

Seniorzy z naszego regionu chcą się rozwijać, uczyć, integrować i bawić. Dbają o zdrową dietę i chętnie wychodzą do teatru czy kina. Chcą też czuć się bezpieczni. Dlatego Województwo Łódzkie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom seniorów, przygotowało dla nich cykl spotkań i szkoleń „Łódzkie Przyjazne Seniorom”.

W szkoleniu w Piotrkowie wzięło udział kilkadziesiąt osób. Spotkanie rozpoczął Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego. – Bardzo dziękuję wszystkim za obecność. Cieszę się, że nasze inicjatywy cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród seniorów. Kolejne spotkania odbędą się m.in. w Zgierzu, Sieradzu, Skierniewicach i Łowiczu – mówił wicemarszałek Ziemba. – Obecnie 1/3 populacji województwa łódzkiego to seniorzy. Chcemy dać Wam możliwość aktywnego rozwoju. Wychodzimy do Was z nowymi pomysłami, byście żyli aktywnie, bezpiecznie i zdrowo.

Katarzyna Maciołek, dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi podkreślała, że dzisiaj seniorzy nie chcą być postrzegani jako babcia i dziadek, którzy siedzą w kapciach i opiekują się wnuczkami. Oni chodzą na siłownię, basen, są w ruchu. – Widzimy, że seniorzy z naszego regionu są coraz bardziej zaangażowani w życie lokalnych społeczności. Chętnie biorą udział w wykładach na Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Świetnie się bawią i chcą rozwijać – zaznacza dyrektor Maciołek.

O bezpieczeństwie i cyberzagrożeniach opowiedział seniorom kom. Grzegorz Mikołajczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Zaś wykład „Zdrowe odżywianie kluczem pogodnej jesieni życia” poprowadziła Edyta Owczarczyk z Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi.

W spotkaniu w Piotrkowie wzięły udział m.in. Elżbieta Ingiel z Longinówki oraz Bogusława Pabich z Niechcic z powiatu piotrkowskiego. – Moja znajoma straciła swoje oszczędności właśnie przez oszusta. To jest rozsądna starsza pani. Miała odłożone pieniądze na zakup nowych okien. Sama nie potrafi wytłumaczyć dlaczego oddała je oszustowi – opowiada pani Elżbieta. – Dlatego takie szkolenia są bardzo potrzebne – dodała pani Bogusława.

Województwo Łódzkie dba o seniorów. Uruchomiony został dla nich Wojewódzki Telefon Wsparcia dla Seniorów. Dzwoniąc pod numer 42 20 819 99  można porozmawiać z prawnikiem, psychologiem bądź pracownikiem pomocy społecznej.

– Największym zainteresowaniem cieszą się porady prawnicze. Starsi ludzie pytają o testamenty, spadki, możliwość rozwiązania umowy na kupno garnków czy kołder – podkreśla dyrektor Maciołek. – Ten telefon jest też odpowiedzią na problemy osób starszych, którzy często czują się osamotnieni i pragną kontaktu z drugim człowiekiem. Seniorzy mogą porozmawiać ze specjalistami o swoich obawach, problemach oraz uzyskać odpowiedź na nurtujące ich pytania.

Wszyscy, którzy ukończyli 60 lat mogą otrzymać Kartę Seniora. To wiele zniżek m.in. na wydarzenia kulturalne, masaże i wypoczynek.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!